Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 29 jun 2025 12:51

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv et svar
Brugernavn:
Emne:
Meddelelsesindhold:
Indtast dit indlæg her, det må ikke indeholde mere end 60000 tegn. 

Smilies
:hjerte: :D :) :( :o :shock: :roll: :eyes: :? :cheers: :rocking: 8) :lol: :gud: :x :P :oops: :cry: :evil: :nus: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :hm: :offtopic: :peace:
Vis flere smilies
Fontstørrelse:
Skriftfarve
Handling:
BBkode er slået TIL
[img] er slået TIL
[flash] er slået FRA
[url] er slået TIL
Smilies er slået TIL
Anvend ikke BBkode
Anvend ikke smilies
Behandel ikke URL'er automatisk
Spørgsmål
Hvad hedder Danmarks største fristad placeret i københavn ?:
For at hindre automatiserede tilmeldinger og indlæg, bedes du besvare spørgsmålet.
   

Emnegennemgang - San pedro
Forfatter besked
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Stykkerne skal naturligvis tørres (med lufttørrer eller ovn), før du pulveriserer dem. Ellers bliver det noget griseri og ikke rart at indtage, heh. :)
Indlæg : 12 aug 2011 01:36
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Metavinduet skrev:
Skær kaktussen ud i små stykker, pulverisér stykkerne, og bland massen op i yoghurt eller andet efter behov.
Lyder som en god ide! :D
Indlæg : 11 aug 2011 23:57
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Skær kaktussen ud i små stykker, pulverisér stykkerne, og bland massen op i yoghurt eller andet efter behov.
Indlæg : 11 aug 2011 21:58
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Eddike lyder vildt. Er meskalinen merer opløselig i syre end i vand? Troede man kunne koge alkoliderne ud i vand uden de blev helt slimmet/klistert snot agtigt? nogle råd?
Indlæg : 11 aug 2011 21:50
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Hvad jeg har læst frem til, skulle eddike være det bedste at bruge ( I stedet for citron), da smagen skulle fordampe i modsætning til citronen som giver en bitter smag/eftersmag af opkast :cheers:
Indlæg : 11 aug 2011 21:26
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Hej, Det er en fin fremgangsmåde du er nået frem til. Dog husk at si kødet fra og ikke "vandet" .. det er det du vil drikke og ikke kødet!!
I stedet for citronsaft kan du også bruge almindelig eddike.
Hvis du godt vil have et lidt kraftigere trip så kan du lade det koge lidt mere ind end 4 timer.

Du kan ikke kalde det for te vand! Det bliver en stor sammenhængende bitter snotklump du skal hælde ned. Vodka er som saftevand i forhold til. En smule kvalme indenfor de første 3-4 timer kan ske.
Jeg foreslår at du lige tjekker den her tråd ud: Opskrift på meskalin-kogning (kaktus, San Pedro, tørret)

God fornøjelse.
Indlæg : 11 aug 2011 19:51
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Tak for de hurtige svar! Tror jeg vil hakke den 50 cm lange kaktus i tern og tørre ternene og så putte dem i en gryde på lavt plus med citron saft i i ca 4 timer. Og så sig vandet fra og drikke te vandet. Det burde da give et godt trip? Gad vildt godt at prøve et lidt kraftigt meskalin trip da jeg kun har hørt godt om det. Har også hørt det med den dårlige smag.. men et glas sur te kan da ikke smage dårligere en f.eks vodka? ellers må jeg jo putte honning i eller noget.
Indlæg : 11 aug 2011 18:31
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Ifølge "azhanorr" her inde fra, skal du ikke gå efter vægten, men længden(det er i hvert fald det han altid gør). San Pedro kaktussen har han ikke haft de bedste trips på, da den tilsyneladende ikke er så stor i meskalin koncentrationen(Dette kan du ikke altid gå efter).
Derud over siger han at et 40cm langt stykke "Trichocereus bridgesii", svare til 500mg meskalin, men da det er en "San Pedro" du har, skal du bruge 50cm for samme mængde meskalin.

Da jeg lavede en potion kaktus snask bruget jeg 25cm San Pedro og 20cm T.Peruvianus, som gav en masse på ca. 75g. Den klump delte jeg mellem 3 og der kom ingen effekt ud af det. Vi fastede 14 timer inden ventede 4 timer på at det skulle begynde, men ingen effekt :\

Vær forberedt på at smage det værste i dit liv :cheers:
Indlæg : 11 aug 2011 17:06
  Titel:  Re: San pedro  Svar med citat
Husk at du kan plante kaktussen også selv om noget af den er brugt.
Jeg ville ikke lave te, men et ekstrakt, det skulle smage ad helvedes til.

Kig her:
Fra av mine fingre, til nu fostår jeg..
Mescalin dosering
Indlæg : 11 aug 2011 16:36
  Titel:  San pedro  Svar med citat
Hejsa psychedelia. Sagen er den at jeg har fået anskaffet mig ca. 1 kilo (ca 50cm lang) san pedro kaktus. Det er en flot satan, helt frisk så jeg kunne plante den, men det vil jeg nu ikke.. jeg har tænkt mig at lave te på den! mit spørgsmål lyder så: hvor meget skal jeg koge af den så jeg får et stærkt trip men ikke for stærkt? har hørt at 1 fods længde ca 1 godt trip? hvad med 1 kilo frisk kaktus? er det for meget? :D
Indlæg : 11 aug 2011 16:15

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team