Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Hjælp til anlægning af have
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=11764
Side 1 af 1

Forfatter:  dermanndecker [ 16 okt 2005 07:15 ]
Titel:  Hjælp til anlægning af have

Hej


Jeg er ny her på psychedelia.dk og har allerede læst et hav af interessante og spændende artikler/debatter mm.

Anledningen for dette indlæg er at jeg ville høre om I kunne komme med et bud på hvilke planter jeg skal så i min have.
Sagen er den at jeg dette år har dyrket hamp og jeg har just anlagt et papaver somniferum-højbed (som jeg er meget spændt på at følge næste år).
I haven skal der anlægges yderligere to højbede, og mit spørgsmål til Jer er således hvilke planter / blomster I vil forslå at så i dem?

Det skal tilføjes at jeg ønsker planter som er nemme at have med at gøre, her tænker jeg på "høstningen" af dem - jeg tænker ikke på vanding og gødning mm.
Endvidere er der mulighed for at så i særdeles lysrige omgivelser, men også i skygge.


Jeg håber I kan hjælpe mig.


Manndecker

PS. Skal I bruge yderligere oplysninger, er I velkommen til at spørge...

Forfatter:  Nomad [ 16 okt 2005 15:09 ]
Titel: 

Er du ude efter prydsplanter eller planter med skægge effekter?

Forfatter:  Infected Cope aka. Lila [ 17 okt 2005 11:20 ]
Titel: 

Desmanthus Illinoensis hvis det er for aat dyrke psykedelika.
Ellers synes jeg ærligt at Phalaris græs er ret så flot også.. Altså bare til at have stående og sjave i vinden.

Ellers PM mig, så vi kan få os en god have snak.. Elsker at rode med haver n'stuff..

/Cope

Forfatter:  Dr. Phibes [ 17 okt 2005 13:12 ]
Titel: 

Vi kan vidst godt blive enige om, at det meste er bedst, når det er gratis. Denne bog ligger frit tilgængelig på internettet:

Billede

Den kan læses lige her.

Mon ikke du kan få noget inspiration derfra?

Forfatter:  dermanndecker [ 18 okt 2005 12:45 ]
Titel: 

Hej


Tak for linket "Rocco". Jeg har just skimmet det og det ser særdeles brugbart ud, igen tak...


Infected Cope, måske skal vi tale sammen en dag...


Hvis andre brugere af dette site har idéer høre jeg gerne fra Jer...



Og lige en hilsen til "DeHades": dette site hedder psychedelia.dk og ikke isabellasmith.com - så er den vist afklaret.... :wink:


Mann

Forfatter:  Nomad [ 18 okt 2005 14:26 ]
Titel: 

dermanndecker skrev:
Og lige en hilsen til "DeHades": dette site hedder psychedelia.dk og ikke isabellasmith.com - så er den vist afklaret.... :wink:


Det ku' sgu da godt være at du ville have lidt lidt "almindelige" planter imellem. Jeg var da ikke helt sikker på om det bare skulle være en have, eller Psykedelikaens Florale Højborg :D
Men held og lykke med projektet...
(husk billeder)

Forfatter:  Majkel [ 18 okt 2005 17:54 ]
Titel: 

DeHades skrev:
...eller Psykedelikaens Florale Højborg :D

dér var jeg godtnok færdig af grin :lol:

Forfatter:  Indigo [ 25 okt 2005 16:59 ]
Titel: 

I natskygge familien (lat. Solanaceae) findes mange smukke planter (bl.a. Brugmansia og Datura). Man behøver jo ikke nødvendigvis at indtage dem, men hvis det alligevel skulle komme på tale, så husk at tage dine forholdsregler.

Mvh Indigo

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/