Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Rød Fluesvamp
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=16180
Side 1 af 1

Forfatter:  eee [ 01 nov 2006 22:46 ]
Titel:  Rød Fluesvamp

Overvejer at prøve rød fluesvamp, men har nok brug for et par råd inden... jeg har prøvet spids nøgenhat en enkel gang, uden den store effekt... kan man finde svampene i alm. danske skove? og hvordan med dosering og tørring af svampene..? og er det for sent at finde dem nu, hvor frosten er ved at komme?

håber i kan hjælpe

Forfatter:  Flak [ 01 nov 2006 22:55 ]
Titel: 

Jeg tror det er for sent, har været ude for et par dage siden og dér hvor jeg for en måned siden så en masse var der ikke flere.
Med hensyn til dine andre spørgsmål så prøv at søge lidt omkring i forummet, de fleste spørgsmål har været oppe og vende før.

Forfatter:  Cubensis [ 01 nov 2006 23:06 ]
Titel: 

Lige præcis.....http://www.psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?t=13843

Forfatter:  hulkamaniac [ 04 nov 2006 16:47 ]
Titel: 

Vil lige sige at det bestemt ikke er for sent til rød fluesvamp.. Det vrimler med dem der hvor jeg kommer ihvertfald..

Forfatter:  eee [ 05 nov 2006 23:07 ]
Titel: 

[quote="hulkamaniac"]Vil lige sige at det bestemt ikke er for sent til rød fluesvamp.. Det vrimler med dem der hvor jeg kommer ihvertfald..[/quote]

okay... kan de findes i alimindelige skove, eller er der nogle specielle steder man kan gå efter?

Forfatter:  hulkamaniac [ 06 nov 2006 10:14 ]
Titel: 

Granskove har altid givet bedst for mig.. Men hvis du er i tvivl, så kig/læs i en god svampebog, der står den slags ting oftest.. hvis du ikke har en selv, kan den lånes på bibl.. Og lad nu være med at hive de gode sider ud af bogen.. :P

Forfatter:  Fanny [ 06 nov 2006 13:07 ]
Titel: 

Der er en anden tråd om det her:
http://psychedelia.dk/forum/viewtopic. ... +fluesvamp

Hyg/ Fanny

Forfatter:  hamp [ 06 nov 2006 18:19 ]
Titel: 

gran og birk virker til at være rød fluesvamps foretrukne naboer...

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/