Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Når i ryger.
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=18293
Side 1 af 3

Forfatter:  cake [ 16 apr 2007 23:42 ]
Titel:  Når i ryger.

Hvad er JERES første tegn så på, at i kan mærke det ?
Og SYNES i der er forskel på de første tegn når i ryger, altså de første tegn ?

Forfatter:  Bismann [ 16 apr 2007 23:56 ]
Titel: 

Den dejlige mellow følelse i kroppen, men hvis der skal "testes" om jeg er ramt, så lukker jeg øjnene, "bumper" med hovedet og åbner øjnene med det samme, hvis det tager noget tid før det hele "hænger sammen" igen :lol:

Edit - får sårn et "pulsslag" der går fra det ene ben til det andet der passere rundt, over føderne og over skridtet når jeg er godt ramt :D

Forfatter:  cake [ 17 apr 2007 00:10 ]
Titel: 

Hvis det er god røg bliver jeg pissesulten og helt bløøød i benene :)
Hvis det er knap så god er det bar det med benene og så kommer sulten som regel senere :)

Forfatter:  Stangss [ 17 apr 2007 00:24 ]
Titel: 

At jeg begynder at smile :D

Forfatter:  DrK [ 17 apr 2007 01:41 ]
Titel: 

Helt klart den sedative effekt!

Forfatter:  Winky [ 17 apr 2007 06:35 ]
Titel: 

Ved joint for jeg det bare stenet i benene, som om de ikke rigtig kan holde balancen, men så kan de alligevel. Ellers føler jeg en mærkelig form for "elektrisitet" i kroppen, så er der hul i gennem. ;)

Ved bong siger det bare paff, så ryster alt, og den elektriske følelse er overalt i mit blod, vild mærkeligt, der efter er jeg bare rigtig rigtig tung i kroppen.

Selvfølgelig bliver jeg også sulten! :lol:

Forfatter:  Xtreme [ 17 apr 2007 08:31 ]
Titel: 

Herre sulten, svært ved at holde balancen, og for det meste, godt stenet, :D

Forfatter:  Freakaling [ 17 apr 2007 09:37 ]
Titel: 

Hvis hashen ellers er ordentlig så begynder det at prikke i min brystkasse og det breder sig op imod baghovedet. Hvis det er skodhash, er der gode chancer for jeg ikke har røget, men ellers kommer der ubehagelige kuldegysninger, min krop og jeg hader dårlig hash.

Forfatter:  kemal [ 17 apr 2007 13:37 ]
Titel: 

Som der allerede er blevet sagt, så er det første jeg ligger mærke til den gode mellow følelse der breder sig over hele kroppen. :)

Plejer også at bruge som test ved at lukke øjnene som dig BisMann. :P

Forfatter:  Puttes [ 17 apr 2007 16:09 ]
Titel: 

jeg plejer bare at blive skæv, og første tegn er vel at jeg ikke fatter en krone :wink:

Forfatter:  Toxic [ 17 apr 2007 16:18 ]
Titel: 

Søren Putte skrev:
jeg plejer bare at blive skæv, og første tegn er vel at jeg ikke fatter en krone :wink:


hehe ca det samme der foregår hos mig... Nogen gange synes jeg dog der går længere tid end andre før man mærker noget, også selvom det er samme type røg der er i jointen.. :)

Forfatter:  Syd Barrett [ 17 apr 2007 16:32 ]
Titel: 

Min tankegang bliver påvirket først. Jeg kan lynhurtigt mærke, at jeg begynder at tænke mere reflekterende og i de fleste tilfælde, er mine tanker fyldt med positive energier.

Derefter kan jeg begynde at mærke i kroppen at jeg er påvirket,,

Forfatter:  Ayers Rock [ 17 apr 2007 16:38 ]
Titel: 

Det er forskelligt. Normalt er det et smil eller den specielle følelse i kroppen. Oplever også nogle gange at man mærker det ved at snakke lort eller at jeg får grineren på.

Forfatter:  Ganja-Man [ 17 apr 2007 18:18 ]
Titel: 

det kommer an på hvorvidt det er sativa eller indica, og om rygeren og god eller dårlig.

god sativa: pludselig nedgang i motorik, og en ustyrlig trang til at grine :D - alle kender fornemmelsen af at noget pludselig er ustyrlig sjovt, og så bliver endnu sjovere da man indser at man er skæv :lol:

god indica: det starter i knæene! for midt vedkommende, altid i knæene. kort efter hoved, skuldre og så resten kroppen. samt tankegangen :wink:

det er sjovt at høre om hvordan folk reagerer mere eller mindre forskelligt, for når man sidder i selskabet med et par pinde har man jo en eller anden forestilling om at man er nogenlunde på bølgelængde hvad angår oplevelsen af den samme ryger.

Forfatter:  Kogeren [ 17 apr 2007 18:55 ]
Titel: 

Jeg bliver meget følsom i kroppen, og bliver samtidig helt afslappet. Dejlig følelse! :D

Forfatter:  Polle pot [ 17 apr 2007 19:18 ]
Titel: 

hvis jeg ryger pibe, er det som om der kommer en "mur" lige ind imod hovedet, og så er jeg skæv!

ved joint kommer det meget forskelligt, men som regel bliver jeg meget ukoncentreret, og kan ikke ramme de rigtige taster på tastauret! heeh.. og 15 min. efter jeg har tændt jointen, kommer der en dejlig behagelig rus, hvor jeg glemmer alle "problemer" og så får jeg nogle gange mega grinern på, hvor jeg kan sidde og grine over mig selv og ingen ting. :D

Forfatter:  Moj0 [ 17 apr 2007 20:19 ]
Titel: 

Det første jeg mærker er en underlig følelse i maven.
Hvis jeg er i tvivl om jeg er skæv, kigger jeg så langt op af og tilbage som jeg kan, hvis det føles som om jeg støder på en pude med øjnene, er den der :)

Forfatter:  Bismann [ 17 apr 2007 21:16 ]
Titel: 

kemal skrev:
Som der allerede er blevet sagt, så er det første jeg ligger mærke til den gode mellow følelse der breder sig over hele kroppen. :)

Plejer også at bruge som test ved at lukke øjnene som dig BisMann. :P

Hehe sjovt, har ikke stødt på andre der har gjort det :D

Har egentlig aldrig rigtig oplevet den store effekt af fråder, kun at mad smager bedre efter jeg har røget :D

Forfatter:  Hvass [ 17 apr 2007 21:43 ]
Titel: 

som regel bliver mine øjenlåg sænket en smule og så får jeg enormt lyst til at gå, og det er bare dejligt at tulle lidt rundt, og så grineflip:)

Forfatter:  Joah [ 17 apr 2007 23:50 ]
Titel: 

Et sikkert tegn er tørke. Ved go' ryger får jeg altid tørke først, derefter går der bare derudaf indtil jeg ikke kan føre en sammenhængende samtale med nogen som helst. Altid et helvede når jeg skal købe fråder med en koger på, jeg kan ikke tælle penge og fatter ikke hvad hun siger til mig. Meget pinligt.

Side 1 af 3 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/