Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

sove problemer
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=18364
Side 1 af 1

Forfatter:  tfss [ 21 apr 2007 12:30 ]
Titel:  sove problemer

Jeg har røget hash en del tid efterhånden, og nu når jeg har været ude og ryge hash en aften i en weekend kan jeg typisk ikke sove mere end en 7-8 timer den nat. selvfølgelig behøver det ikke at være hashen der gør det, men det kunne nu være meget rart at se om der er nogen der ved noget om det eller nogen der har prøvet det samme :) for det er godt nok irriterende ikke at få sovet ud :D

Forfatter:  Moj0 [ 21 apr 2007 12:32 ]
Titel: 

Hvis jeg har suget igennem flere dage i træk, kan jeg godt have problemer med at sove når jeg ikke er skæv.. Tror dit problem er meget normalt

Forfatter:  tfss [ 21 apr 2007 12:35 ]
Titel: 

hehe okay tak, det kan sku være derfor så

Forfatter:  Minimal [ 21 apr 2007 15:05 ]
Titel: 

Vil du hellere ligge og sove i 12 timer hver dag? 7-8 timer er sgu da rigeligt, men ja, hvis du føler, at du søvnmønster er forstyrret, er det nok pga. hashen. :wink:

Forfatter:  tfss [ 21 apr 2007 20:01 ]
Titel: 

nå nej men nu mener jeg bare i weekenderne ;)

Forfatter:  Puttes [ 23 apr 2007 20:50 ]
Titel: 

Den højest nødvendige søvn får man efter 3-4 timer. resten er bare spild, og jo længere du sover over det, bliver du lad og doven af.

Forfatter:  Farmand [ 23 apr 2007 20:52 ]
Titel: 

Søren Putte skrev:
Den højest nødvendige søvn får man efter 3-4 timer. resten er bare spild, og jo længere du sover over det, bliver du lad og doven af.



Det vil jeg fandme godt se noget dokumentation på!

Jeg ville være totalt smadret hvis jeg stod op efter 3-4 timers søvn. Skal minimum have 6. Og jeg er overhoved ikke "lad og doven" når jeg sover længe. Tværtimod. En god nats søvn, en løbe tur og et bad, så er jeg frisk :wink:

Forfatter:  Puttes [ 23 apr 2007 21:01 ]
Titel: 

Løbeturen og badet påvirker hjernen i form af motion, når kroppen går igang og energien bliver kastet rundt, og badet der opkvikker :wink: meeen den idelle sovetid er altså 3-4 timer :wink: bl.a. bruger de kun 3 timer i hæren. hehe

Desuden kan jeg ikke sove mere end 6 timer hvis jeg er kommet meget sent i seng. Men jeg er altid friskere efter 4 timer, end efter 11.

Meen jeg tager mig gerne så længe som mulig, for jeg ELSKER at drømme :D

Forfatter:  Mecka [ 23 apr 2007 21:31 ]
Titel: 

Søren Putte skrev:
... meeen den idelle sovetid er altså 3-4 timer


Det er jo løgn, Putte!

Netdoktor.dk skrev:
Hvor meget søvn man har brug for er individuelt og varierer desuden med alderen. Små børn har brug for meget søvn, mens behovet falder jo ældre man bliver. Det gennemsnitlige søvnbehov for voksne er syv timer plus/minus en time.

Generelt siger man, at man får tilstrækkeligt med søvn, hvis man føler sig udhvilet om dagen. Dette medfører at enkelte mennesker klarer sig med mindre end seks timers nattesøvn, mens andre har brug for ni timer eller mere. Begge dele kan betragtes som normalt.


Det er forkert at snakke om en generel "ideel sovetid" da søvnbehovet varierer fra person til person. Derfor er dine 4 timer ikke mere eller mindre idelle end mine 8 - vi har blot forskellige søvnbehov.

Hvad med lige at tage en tur på google, inden du bruger dine egne erfaringer som almengyldige regler? Tænk hvis nogle stakkels b-mennesker forsøgte at stå op efter blot 4 timers søvn - det kunne ta' livet af os!

Forfatter:  Dr. Phibes [ 23 apr 2007 22:06 ]
Titel: 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep#Optimal_sleep_amount

Forfatter:  Puttes [ 24 apr 2007 15:18 ]
Titel: 

Mine erfaringer siger 8 timer i hverdagene, 11-12 timer i weekender. Men okay MIN idelle sovetid er 3-4 timer for der er jeg udhvilet ;) Men kan stadigvæk ikke komme op hehe. Og efter 8 er jeg træt og efter 11 er jeg HELT smadret.

i love ya, i love ya.. freakin fuckin love ya :wink:

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/