Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Matilde chocolade
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=23947
Side 1 af 1

Forfatter:  fe_faqet [ 06 apr 2008 22:54 ]
Titel:  Matilde chocolade

Jeg tænkte på om det er muligt at nuldre sin hash/skunk/pot/you name it ud i så små klumper som muligt og så blande det op med kold kakaomælk.

Er der nogen der har prøvet dette og kan dele deres erfaringer?

Forfatter:  Steve Peck [ 06 apr 2008 23:03 ]
Titel: 

Det vil ikke blive opløst i kold kakao.. Selv hvis man nolder ultra fint ud og putter det i kogende kakao vil det ikke blive opløst ordentligt.. Hvilket resulterer i dårlig smag + masser af pulvernol, som bestemt ikke er rart at få i munden/synke. Og det var som sagt i kogende kakao

Forfatter:  Halose [ 06 apr 2008 23:03 ]
Titel: 

Jep, det lagde sig som ulækkert bundfælde i bunden af kruset, og sad op af kanterne da jeg havde drukket ud.

Forfatter:  Hashiza [ 07 apr 2008 01:41 ]
Titel: 

jeg ville nok tage smør, passende på klumpen og smelte.. og så putte mixet tjald ned i det..
DU varmer så din Chokolade og blander sammen med dit smør/hash-- det lader du varme i fem minutter uden at vold koge det.. hæld chokoladen på en termokande og så kan du nyde den når det passerdog..

OT: Fuck det er nice at skulle møde sent i morgen :D

Forfatter:  fe_faqet [ 07 apr 2008 14:54 ]
Titel: 

Tak for svarene.

Men det var ikke fordi jeg ikke vidste hvordan man laver det normalt, jeg ville bare høre om det også var muligt når det var koldt :)

Forfatter:  Xpert [ 08 apr 2008 10:20 ]
Titel: 

Hvis vi ser bort fra opløsnings-problemet ved kolde temperaturer, er der en anden og mere væsentlig grund til at varme: Varmen aktiverer THC'en så den virker meget bedre, noget der normalt sker i gløden på en joint

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/