Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 28 jul 2025 20:56

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: Muskatnød
Indlæg: 11 aug 2008 14:29 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 01 jan 2008 18:40
Indlæg: 19
Hej.
Jeg har kigget lidt på muskatnød men jeg ved ikke om det er forsøget værd.
Er der nogen der har prøvet det og vil fortælle om rusen og dosen?
Hvilke stoffer er det og hvad gør de?
Hvor stor en dosis skal man tage osv.?

På forhånd tak.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 aug 2008 14:40 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 apr 2007 21:00
Indlæg: 1824
Geografisk sted: Electric Ladyland
Søg, der er en tråd herinde om det. Konklusionen blev indirekte, at det ikke er noget værd grundet bivirkninger og eftervirkninger.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 aug 2008 14:45 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 maj 2008 23:05
Indlæg: 289
Geografisk sted: Nord for København
Ja jeg citerer lige Grusom som har skrevet i en anden tråd om muskatnød og om hans oplevelser:

Citat:
Grusom

Som sagt foroven - der er rigeligt med beskrivelser/diskussion af muskatnød..
Jeg har selv flere gange prøvet muskatnød - hvis rus varierer fra noget, der minder om "fuldenskab" til delerium. De fleste gange, jeg prøvede det, indtog jeg 6-8 nødder knust og slugt klokken 18:00-19:00 om aftenen, hvor jeg efter en time (husk, ventetiden er afhængende af, hvad du tidligere på dagen har indtaget) begyndte at blive småfuld, ikke det vilde - lidt snalret. Ved mindre doseringer er der om morgenen ikke den store effekt - kun den fortsatte lette beruselse, der svarer lidt til 4 store fadbamser, og en ørkenkæft - som intet, virkelig intet, andet. Dog indsætter en form for delerium ved de større mængder - 8 hele nødder... En ubehagelig blanding af delerium og fuldenskab.

En af mine mest klare oplevelser var en af de første gange. Jeg husker, at jeg om aftenen (dum, som jeg var) indtog nødderne og "hyggede" mig, var jo lidt snalret. Men om morgenen gik alt i sort - jeg havde sat en skoledag af til eksperimentet, der krævede et minimum af mig, hvis noget skulle ske - her oplevede jeg det, jeg ville kalde "muskat-delerium". Min oplevelse passer ikke på beskrivelserne af delerianter som Datura, bulmeurt og lign., men var noget helt andet. Jeg vågende på et toilet, hvor jeg havde haft tanker om min eksistens, som jeg mente havde noget med et brædde at gøre. Jeg trådte ind i klassen, hvor jeg havde mindre blackouts og livlige hallucinationer. Jeg havde store hukommelsestab under "trippet". Det var meget ubehageligt. Man følte sig meget forgiftet og tørken i munden gjorde, flere gange, at jeg var ved at blive skør i hovedet af det.

Mit råd til dig er: Lad være - Det er blevet estimeret (mener fra Steen Larris) at man kradser af ved en 20 hele nødder, men du kan jo ikke være for sikker? Desuden er de doser jeg indtog højere end, hvad jeg ville anbefale en, der ikke kunne holde nallerne væk.


DON'T DO IT. Er ikke det værd.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 aug 2008 21:50 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 dec 2004 10:01
Indlæg: 2016
And if you do (er vel hele sidens koncept: info til de der alligevel prøver) så start med 2-4 nødder. Man taler som regelt om en enkelt 00-kapsel. Det er måske endda mindre end 2-4 nødder.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 sep 2008 00:24 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 sep 2002 01:01
Indlæg: 475
Geografisk sted: hvor der er ild
jeg mener at der står i biblen noget i stil med "én er for lidt, 2 er for meget og 3 slår dig ihjel"

eller er faktisk ret sikker på det stor der et sted :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 sep 2008 13:32 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 13 feb 2008 21:33
Indlæg: 239
Vel ikke muskat nød? :D

Hvis man ganger det med 6 tror jeg de passer :D


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 12 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team