Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Nybegynder...
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=33047
Side 1 af 1

Forfatter:  1ralle2 [ 30 jun 2010 13:18 ]
Titel:  Nybegynder...

Hey jeg er 15 år og skal ud og hente 2 pinde med et gram skunk (white widow) i hver så holder jeg fest hjemme ved mig på lørdag tror i godt at en 4 personer kan blive skæve af dem og er der noget vi skal passe på at gøre eller have noget klar?

Forfatter:  Psylau [ 30 jun 2010 13:19 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

Det lyder voldsomt med et gram i hver joint sys jeg.. Men derudover så burde 4 personer snildt kunne blive skæve af to gode joints, vel at mærke hvis i allesammen er nybegyndere. ;)

Forfatter:  1ralle2 [ 30 jun 2010 13:31 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

det er vi :D

Forfatter:  Xtreme [ 30 jun 2010 13:51 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

Pas på i ikke bliver taget i røven, 1 gram skunk i hver joint lyder usandsynligt og alt alt for voldsomt til nybegyndere som jer.
Men man vil blive snydt de første gange, det er svært at undgå. Bare sørg for at ryge en lille smule af gangen og mærk efter i ikke får for meget :)

Forfatter:  1ralle2 [ 30 jun 2010 15:04 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

hvad sker der hvis man får for meget?

Forfatter:  Mr.Pink [ 30 jun 2010 15:31 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

Man bliver lidt små rundtosset ;)
Nogen går ind og sover, imens andre kaster op.
Jeg har aldrig kastet op, når min krop ODer på THC kolapser den simpelthen.. det værste der kan ske for mig er en mild hovedpine.

Men hvis du er en smule nervøs og vil være på den sikre side,
så ta 3 væs, og vent 3 minutter med at ryge videre, gentag dette til du får effekt.
På den måde kan du lettere " dosere " og selv vælge til eller fra, om du kan tåle mere eller ej.
Og pas lidt, rusen kan godt komme snigende ind på en, så hvis det ikke virker efter 10 væs, skal du nok ikke gå amok ;)

Og btw, nu når i siger holder fest ikke ? så hold lige igen med alkoholen de første gange i ryger !
Det er en dum ide, og hvis i endelig skal gøre det så drik ikke over 2 - 3 bajere / sommersby inden i ryger.
En smule alkohol kan gøre selv den mest hærdede hashryger dårlig.

Forfatter:  TicTac [ 30 jun 2010 15:31 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

Så får du det relativt dårligt :/

Mange vil opleve paranoia, koldsved og opkast. Så ryg stille og roligt hvis det er en af dine første gange, og det er White widdow du skal ryge. Tag et par sug, lad den ligge lidt, også et par sug mere - hvis du ikke har opnået den rus du ønsker.

Hellere tage det lidt for lidt - end du får for meget og ødelægger din aften ;)

Forfatter:  HrKnudsen [ 30 jun 2010 23:49 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

Jeg vil nu anbefalde at i enten ryger eller drikker. Det ødelægger effekten hvis i gør begge ting.
og det er da rimlet hæftig gået af jer at skaffe 2g White Widow allerførste gang i ryger?d:
Men held og lykke! :-)

Forfatter:  Flux. [ 30 jun 2010 23:57 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

Pas på med at drikke som et svin og så ryge dig skæv som en hyæne.
Som nybegyndere vil i helt sikkert ende med at kaste op og får kvalme, derefter gå sukkerkold.

Så bare lige drik et par øl så i er tilpas fulde, og så tag den ene joint med ud og sug den sammen (eller halvdelen, 1gram skunk i en joint lyder vildt nok)

Kombinationen af at være skæv og fuld er rigtig lækker, hvis man kan styre det. Især med lidt stimulanser blandet i, men det skal i nok vente lidt med ;)

Selv jeg som ryger hverdag, og er en halvstor gut kan gå kold på den sygeste måde lige så snart jeg får for meget af det gode når jeg drikker.
Det handler lige om og styre sig, og mærke hvad kroppen siger.


Men ellers held og lykke :)

Forfatter:  HrKnudsen [ 15 jul 2010 23:14 ]
Titel:  Re: Nybegynder...

Hvordan gik det egentlig? Overlevede i? ;-)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/