Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

tygge/spise salvia divinorum
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=34606
Side 1 af 1

Forfatter:  waggafnipsen [ 04 nov 2010 23:43 ]
Titel:  tygge/spise salvia divinorum

hej folkens, kunne rigtig godt tænke mig at høre om nogen herinde har erfaring med dette, stoffet tiltaler mig rigtig meget, dog ved jeg at det kan lade sig gøre at tygge bladene eller for den sags skyld ekstratet og derved opbygge rusen istedet for at blive skudt ud i løbet af få sekunder.

så alle erfaringer søges, osse gerne doseringer mm.


fortsat god aften ellers :peace:

Forfatter:  Dr. Jones [ 05 nov 2010 00:16 ]
Titel:  Re: tygge/spise salvia divinorum

Jeg har kun prøvet at tygge salvia 1 gang. Men måtte give op efter nogle minutter da smagen var for bitter. Har dog læst man kan blande lidt honning i.
Når man tygger tørrede salvia blade skal man først bløde bladene op i vand i omkring 10 minutter.
Derefter tager du dem op af vandet og lige "masser" vandet ud af dem. Så tager så en god potion ind i munden og lægger under tungen. Tyg ca. en gang hver 10. sekund. og læg bladene tilbage under tungen i mellem tyggene. og så nærmest sug saften ud af bladene stille og roligt.
Bliv ved med det ca. 30 minutter. Vent 2-4 minutter. Hvis du ikke føler noget, kan du tage nogle nye blade i munden og tygge videre.
Dosen er:
Tygget Salvia Divinorum 1x (alm. blade)

Let: 10 g friske / 2 g tørrede

Almindelig: 30 g friske / 6 g tørrede

Stærk: 50 g friske / 10 g tørrede

Jeg har som sagt kun tygget dem 1 gang, så ved ikke så meget om rusen. Men har røget det en del og går ud fra det er nogenlunde den samme rus.

Du kan læse mere her: http://www.sagewisdom.org/usersguide.html

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/