Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 27 jul 2025 22:21

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 14 nov 2011 17:41 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 14 nov 2011 16:41
Indlæg: 5
Er der nogen herinde der ved om Kashmir er en sativa eller indica-sort?

Andet spørgsmål: her for et par uger siden besluttede jeg mig for et kort rygestop på 2 uger. Ikke fordi jeg føler at jeg har et problem, mere bare for at se hvad bivirkningerne ville være. Jeg havde enorme problemer med at sove, jeg fik kuldegysninger ved stuetemperatur og kampsvedte hver nat. Mine venner fortsatte med at suge igennem, så de har ikke oplevet lignende symptomer.

Ved i om dette er normalt ved rygestop?



Fortsat god mandagsryger :)

_________________
If I became a philosopher, if I have so keenly sought this fame for which I'm still waiting, it's all been to seduce women basically.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 14 nov 2011 18:32 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 12 nov 2011 19:20
Indlæg: 3
Det med søvn besvær og kuldegysninger er meget normalt...


Top
 Profil  
 
Indlæg: 14 nov 2011 19:06 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 feb 2003 02:01
Indlæg: 2902
Geografisk sted: Et brostenskast fra Staden
Det er normale (og de slemmeste) af bivirkningerne, men det går hurtigt over i forhold til hårdere stoffer.
Klap på skulderen for at starte på et rygestop, det er ikke helt nemt hvis forbruget har taget overhånd en periode. Hvordan går det nu med bivirkningerne af stoppet? Har du holdt alle dage?

Ang. kashmir: Nu om dage er alt efterhånden kashmir (:roll:), men hvis du har fået fat i noget ægte så er det indica. Trichomes er kæmpestore, ravgule og meget fedtede hvorimod sativa har små trichomes og høstes tidligere (giver gerne grå brudflade, indtil det varmes op). Indica har sin oprindelse i Indien, derfor navnet Cannabis sativa undertype indica


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 9 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team