Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Grøn AMO-kage?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=44486
Side 1 af 1

Forfatter:  Ligegyldigtnavn [ 17 apr 2013 14:49 ]
Titel:  Grøn AMO-kage?

Ny bruger her! Undskyld hvis jeg stiller nogen totalt åbenlyste spørgsmål, men jeg er ikke særlig erfaren på det her område.
Jeg har overvejet at bage en hashkage. Jeg er lazy, så vil bruge en AMO færdig...halløj.
Hvordan og hvornår skal man putte sit "krydderi" i blandingen?
Og mere vigtigt, hvor meget vil det komme til at stinke?

Og kan man, hvis man er totalt klam, og bare tømme en untouched joint i, og bruge mixet fra den? Vil man kunne smage tobakken?
Tak på forhånd :)

Forfatter:  stoner90 [ 17 apr 2013 14:58 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

jeg ville smelte mit "krydderi" i noget fedtholdigt foreksempel smør.
det med en joint kan man vel nok godt tror bare ikke det bliver særligt lækkert :D

Forfatter:  Gregor [ 17 apr 2013 15:32 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

det lugter ikke synderligt meget - det skal bare opvarmes langsomt med smør, da det skal binde sig til fedt.

du kan sagtens bruge en joint, men så er det som du selv siger ”total klamt"

Forfatter:  Deliriouz [ 17 apr 2013 15:59 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

Har ellers hørt at hvis man spiser en halv smøg skulle man komme til at brække sig i lange baner...

Forfatter:  Flux. [ 17 apr 2013 16:25 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

Har ellers hørt at hvis man spiser en halv smøg skulle man komme til at brække sig i lange baner...


Ikke hvad jeg har set da.

Jeg ville nok vente til jeg fik noget hash, og så varme det lidt i fedtstoffet til kagen, og ikke putte en joint i - lyder godt nok ulækkert.

Forfatter:  Obama [ 17 apr 2013 16:49 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

Hvis man er total lazy, så behøver man altså ikke engang at varme ens tjums ud i fx smør, men blot nulre det ud i kagedejen inden kagen ryger i ovnen.

EDIT:
Glemte helt at kommentere det med jointen... Fy for hulen det lyder usselt! No offence, men fy forn! :shock:

Forfatter:  Patrix [ 17 apr 2013 17:06 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

har du aldrig prøvet at få tobak i munden? :D så tror jeg det spørgsmål ville give sig selv hehe

Forfatter:  Weedwat [ 17 apr 2013 17:12 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

Ville det ikke være bedere så at sortere "kryderiet" fra tobakken, og så bruge det? :P

Forfatter:  Herminator [ 17 apr 2013 17:20 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

Jo helt sikkert, nikotin er også giftigt. men det er tvivlsomt at der er hash til en hel kage i én joint

Forfatter:  Socialisten [ 17 apr 2013 17:40 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

Der står normalt på de der amo kager hvor meget smør/fedtstof der skal i, og den værdi kan sagtens variere pr. vægt. Så jeg ville anbefale at du købte det kagemix der kræver mest smør ;) desuden, så brug noget lorte 90'er hash til det hvis det altså er klump vi er ude i. Ingen grund til at spilde god røg på noget der bare skal spises - ligesom du ikke ville bruge en flaske rødvin til et par 100 i en rødvinssovs eller kødsovs :)
Kender ikke din tolerance, men umidelbart ville jeg sige 0,2-0,3 gram pr. mand - hvis du mener I er for seje til de mængder så opskalerer du bare. Bare husk at det rammer senere, ikke noget med at lave en dræber-kage, spise et stykke og så konstatere efter 5 minutter at for at mærke noget skal hele kagen ned. Det ender bare skidt ;)

Held og lykke!

Forfatter:  Mr.Pink [ 17 apr 2013 18:55 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

det med tobak i en kage lyder fandme dumt og ulækkert, det kan godt være man ikke dør af det men sundt er det sgu ikke, lidt mavepine og kvalme vil man nok kunne risikere - og nu er der jo ikke kun nikotin i en smøg, jeg siger vent til du får fat i noget hash igen og ryg du din joint istedet for at spise den :D

Forfatter:  Weedwat [ 17 apr 2013 19:17 ]
Titel:  Re: Grøn AMO-kage?

eller lav en kage og ryg jointen imens du æder kagen! :D

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/