Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 30 jul 2025 04:47

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 08 apr 2014 09:00 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 22 mar 2014 14:00
Indlæg: 14
Hej Psychedelia, jeg har lidt af en hård halsbetændelse den sidste lille uges tid og har været bange for om det er en dum idé at ryge mig skæv oven på det da jeg tænker det sænker mit immun forsvar?
Er der nogle der ved noget specifikt, eller kan svare mig på om jeg kan ryge selvom jeg er syg..


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 apr 2014 09:36 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 jul 2013 18:25
Indlæg: 928
Geografisk sted: Midtjylland.
Du KAN godt ryge.
Men det er ikke just behageligt og det tager det længere tid, før halsbetændelsen forsvinder.
Vil anbefale dig ikke at ryge det, men at lave dig en hashkage, drikke guldkakao ovs

_________________
This is the life we chose, the life we lead.
And there is only one guarantee:
None of us will see heaven.
-John Rooney.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 apr 2014 10:41 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 mar 2014 21:14
Indlæg: 2759
Som GG skriver spis dit hash. Det er ubehageligt og ryge og irritation af halsen kan trække sygdommen ud og det er det ikke værd :)
God bedring.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 apr 2014 16:57 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 11 feb 2003 02:01
Indlæg: 2386
Geografisk sted: NRBX
Hej Psychedelia, jeg har lidt af en hård halsbetændelse den sidste lille uges tid og har været bange for om det er en dum idé at ryge mig skæv oven på det da jeg tænker det sænker mit immun forsvar?

En af mine venner mener faktisk det er godt at ryge, når man er syg. Jeg plejer som regel også bare at ryge helt igennem når jeg syg, så det er også nemmere at ligge stille i sengen. Og jeg er sjældent syg i mere en tre dage.

Slimhinderne kan selvfølgelig godt mærke det når du ryger, så som de andre skriver: Oral administration. Derudover Jeg er dog ikke sikker, så hold mig ikke op på det, men jeg tvivler også på at cannabis sku sænke immun forsvaret.

_________________
Den røde knap →


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 apr 2014 21:33 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 14 apr 2011 00:03
Indlæg: 1360
Cannabis dæmper immunforsvaret. Det er der ingen tvivl om.

Et hurtigt google hit, til en sober artikel: http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 214728.htm


Mht at ryge på en halsbetændelse, er det nok mere røgens effekt på luftvejene, blodomløbet osv. Der er cannabis nok mindre slemt end cigaretter, men jeg ville da ikke tilråde det.
Personligt følte jeg altid, at jeg forlængede min sygeperiode ved at ryge.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 09 apr 2014 12:29 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 20 nov 2011 13:21
Indlæg: 274
mht. halsbetændelse generelt, så kan jeg stærkt anbefale at gurgle saltvand. Jeg ved godt at det lyder lidt klamt, og du skal skam heller ikke drikke det, men at gurgle lortet hjælper VIRKELIG meget bedre end the og ingefær, strepsiler og andet godt. Så går det hurtigere over og du kan indtage din tjald som du lyster igen ;)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 09 apr 2014 12:38 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 30 mar 2014 18:11
Indlæg: 12
Hej !
Du kan sagtens ryge under en hals betændelse!
Jeg røg faktisk mere under mine halsbetændelser end normalt, da jeg syntes det bedøver halsen! Røg så ingen smøger da jeg syntes det var ubehageligt, men med joints var det noget andet. Jeg lavede så også godt nok menthol joint (nogle syntes det er klamt om at man ødelægger jointen bla. bla. bla!!!) .. Men det gav både en bedøvende og friskhed i halsen ! pøj pøj


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 4 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team