Som der bliver sagt i tråden "syntetisk hash" som så ikke har noget at gøre med hash. Jeg har personligt aldrig prøvet det, håber jeg da, men jeg er ret bekymret for at de er begyndt at blande det i rigtig hash. Jeg ville rigtig gerne have indsamlet klumper af hash fra hele landet, og få dem kemisk analyserede for at se om min mistanke er begrundet.
Der har de sidste dage varet fokus på stoffet i medierne, siden tre unge fra Næstved blev indlagt med Psykoser og fysiske symptomer. Medierne har ikke helt kunne finde ud af hvad det var de unge har røget, Men det var tale om syntetiske Cannabinuider, blandet i noget der fik det til at ligne hash.
Spice - Syntetisk cannabis/hash - Legal highs. Uanset hvad de kalder det så dækker det over en form for kemi der prøver at efterligne naturlige Cannabinuider. og nogle af de stoffer de kommer frem til et livsfarlige! (der findes Spice relaterede dødsfald både i Sverige og Norge)
Vi Har fokus på emnet i vores facebokgruppe:
https://www.facebook.com/groups/1517106 ... 6/?fref=ts Og på vores offentlige Facebook side:
https://www.facebook.com/akcdk Og selvfølgelig også på vores hjemmeside:
http://www.afkriminalisercannabis.dk Vi vil meget gerne i kontakt med folk der har personlige erfaringer med disse stoffer og vil dele det enten i vores lukkede gruppe, eller i vores offentlige forum.