Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 07 maj 2025 13:43

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 16 feb 2016 22:19 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 16 feb 2016 22:07
Indlæg: 3
Om ikke så længe skal jeg prøve ayahuasca første gang, og ser meget frem til det. Er klar over, at man skal tage sig en del forholdsregler i forhold til fx kost, alkohol, rusmidler osv i dagene op til, for at få det maksimale udbytte. Jeg står dog i den situation at jeg skal til et event ugen inden (8 dage før) hvor jeg tænker at det kunne være super fedt at tage en lille dosis mdma (max 150 mg over en hel aften), og det vil helt sikkert komme på tale, så vil gerne på forhånd gerne lige have gjort mig nogle tanker om hvorvidt det er smart eller ej.

Ville det kunne forringe oplevelsen med ayahuasca 8 dage senere? MDMA'en vil jo for længst være ude af kroppen, men tænker mere på, om ens serotonin-niveau er kommet helt op igen, og om det vil kunne have en negativ indflydelse på trippet?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 feb 2016 16:03 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 jul 2009 23:20
Indlæg: 1316
Geografisk sted: Omicron Persei 8, on delivery mission
Hvis du tænker dig lidt om, ved du nok godt selv, hvad svaret er. Selvfølgelig kan vi ikke sige thumbs up, for at du går ud og fyrer den af på MDMA lige inden, du skal drikke ayahuasca. Ayahuasca er et rimelig seriøst foretagende, og jeg vil råde dig til at behandle det sådan. Så følg din kur og hold dig fra andet narkotika op til (og et stykke tid efter; kan ikke huske hvor længe).


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 feb 2016 17:26 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 14 sep 2011 13:01
Indlæg: 115
Sad netop og læste på det igår 30 dage for stoffer og medicin, 14 dage for weed, en uge for kød og alkohol, 24 timer for smøger, sukker og kaffe, og 12 timers faste. Tror det var for den seriøse bruger, men i forhold til at man tager et stof der lukker leveren ned ville jeg helt sikkert ikke ta stoffer 8 dage før, og slet ikke noget der fucker med min serotnin.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 feb 2016 23:18 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 16 feb 2016 22:07
Indlæg: 3
Tak for svar, I har nok ret. Har prøvet at forhøre mig lidt rundt omkring og folk har delte meninger. Men ja, for at få den bedste oplevelse ud af det, så er det nok bedst at være på den sikre side.
Mdma'en kan sagtens vente, og et er nok ikke værd at risikere at fucke ayahusaca-oplevelsen op bare på grund af en sjov aften… Dem skal der jo nok komme flere af på et senere tidspunkt :-)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 feb 2016 14:07 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 08 jul 2009 23:20
Indlæg: 1316
Geografisk sted: Omicron Persei 8, on delivery mission
Held og lykke med oplevelsen :) Håber du får en dejlig/lærerig tur!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 feb 2016 22:19 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 16 feb 2016 22:07
Indlæg: 3
Tak skal I have. Skal nok lige melde tilbage om hvordan det gik :-)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 13 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team