Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Valmue
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=52381
Side 1 af 1

Forfatter:  Lyrica [ 15 sep 2016 13:06 ]
Titel:  Valmue

jeg har valmuer i min have.kan man bruge dem til noget? Og hvis man kan,hvordan gør jeg så ?

Forfatter:  Bubber [ 15 sep 2016 19:58 ]
Titel:  Re: Valmue

Det kommer helt an på hvilken slags valmuer det er. Google Papaver Soniferum og se om billederne matcher dine. Kig især på bladene. Blomsterne kan variere en del.

Jeg har ikke styr på hvordan du kan få et brugbart produkt ud af planterne, men det er frøkapslerne der er den interresante del. Jeg vil dog kraftigt råde dig til at passe på. Opiater er meget afhængighedsskabende, men endnu værre, doseringen er svær at styre og der er en reel risiko for du simpelthen dør. Det er før sket for en bruger herinde.

Forfatter:  Narkopolo [ 16 sep 2016 11:14 ]
Titel:  Re: Valmue

Er det ikke selve saften fra valmuen man bruger?

Forfatter:  Jon2Jon3 [ 16 sep 2016 11:57 ]
Titel:  Re: Valmue

Jo.

Forfatter:  Jon2Jon3 [ 16 sep 2016 11:59 ]
Titel:  Re: Valmue

Kort sagt :)

Forfatter:  ''Bruger-Slettet'' [ 16 sep 2016 15:18 ]
Titel:  Re: Valmue

Medmindre du fremstiller noget Rå opium fra planterne som du nøje kan afmåle og dosere på vægt, så vil jeg som Bubber anbefale dig at holde dig fra dem, køb en øl ryg en fed, opiater skal man passe Ekstremt meget på med...

Forfatter:  Lyrica [ 16 sep 2016 15:23 ]
Titel:  Re: Valmue

Ja men aner ikk hvor jeg finder "en fed" i det område hvor jeg bor....

Forfatter:  Jon2Jon3 [ 16 sep 2016 17:03 ]
Titel:  Re: Valmue

Så du vil gerne eksperimentere med opium, fordi du ikke kan skaffe tjald? Haha vel fair nok :) Du kan let lave en te ud af valmuehovederne, du kan finde en opskrift på nettet, enda her på siden. Men pas på dig selv! Det er som sagt meget vanedannende, og det er ej heller svært at slå sig selv ihjel!

Forfatter:  spaffeh [ 16 sep 2016 17:09 ]
Titel:  Re: Valmue

Hvor gammel er du? Ja, det har meget at sige.
Vi vil gerne hjælpe, men der er en tid og grund til alting (eller, mange ting i al fald).

Forfatter:  Lyrica [ 16 sep 2016 17:38 ]
Titel:  Re: Valmue

Det er ikk mig der vil prøve det .min ven spørger om man ikk bare kan spise blomsten som den er?

Forfatter:  Obama [ 16 sep 2016 19:36 ]
Titel:  Re: Valmue

Nej. Hverken dig eller din ven skal til at gå og spise blomster fra haven du ikke engang er sikker på hvad er.

Hvor gammel er din ven og dig?

Forfatter:  B-R [ 16 sep 2016 21:58 ]
Titel:  Re: Valmue

Kan man overhovedet gro opiumsvalmuer i Danmark?

Nu har jeg set opiumsmarker med mine egne øjne, og det var i et klima der var væsentligt anderledes end bitte Danmark.

Edit: Lidt google-fu har afsløret at de endda vokser vildt i Danmark, ja så blev man jo lidt klogere.

Forfatter:  ''Bruger-Slettet'' [ 17 sep 2016 16:42 ]
Titel:  Re: Valmue

Ja valmuer kan du godt gro i danmark, også papaver somniferum, dog er udbyttet ikke lige så godt som f.eks i afghanistan hvor klimaet er anderledes, desuden kan det være svært at finde dage uden morgendug og regn som vil ødelægge ens råopium som pibler frem efter man har skåret, derfor vælger mange at lave the på hovederne, risikoen ved dette er som sagt man kun kan gisne om hvilken dose man måske rammer, nogle siger 3-5 hovedet er nok andre siger 5-8 er nok, andre mener man skal over det, altså det variere pænt meget hvilken valmue folk har fået fingre i iforhold til hvor mange puppies(hoveder) man skal bruge, derfor kan man nemt overdosere.

Forfatter:  STWOD [ 18 sep 2016 13:39 ]
Titel:  Re: Valmue

hej! jeg legede engang med netop den ide at lave te på valmuehoveder eller frø.. -lige indtil jeg i min søgen faldt over en side der var lavet af et knust forældrepar, hvis søn havde eksperimenteret med netop poppy seed te og døde!..
Link: http://poppyseedtea.com/ gå ind og lœs rundt på den side, og skænk så dit eget liv, din families føleser og venner en tanke!
og helt seriøst, så vil jeg næsten vædde med at der er tjald i den by hvor du bor!!.. :wink: edit*her stod noget med alder* //scor og drik evt et par øl.. altså: du har jo resten af livet til at afprøve stoffer..//
mvh S

Forfatter:  Pestilence [ 18 sep 2016 21:04 ]
Titel:  Re: Valmue

Hvis man læser brugerens tidligere indlæg, så lyder det ikke til at vedkommende skulle være for ung til at købe noget.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/