Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

hekse salve
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=52942
Side 1 af 1

Forfatter:  mads033c [ 08 jan 2017 19:39 ]
Titel:  hekse salve

hej.
jeg har på det seneste studeret en del omkring psykedelidke hekse salver som blev brugt i gamle dage.
og har besluttet mig for at lave en selv. kan dog ikke finde ud af hvilke planter i danmark der er psykedeliske eller indeholder andre ting man kan blive skæv af..
hvis i har nogle ideer til hvilke planter jeg skal bruge ville det være fantastisk :)

Forfatter:  Koalabjørnen [ 08 jan 2017 20:28 ]
Titel:  Re: hekse salve

Der er tidligere lavet en tråd om emnet flyvesalve, som jeg tror er det du tænker på :) https://www.psychedelia.dk/forum/viewto ... lyve+salve

Forfatter:  AlTeza [ 09 jan 2017 16:20 ]
Titel:  Re: hekse salve

Din indlæg er altså lidt modsigende. Du skriver at du har studeret "en del" om psykedeliske heksesalver, men ved ikke hvilke psykedeliske fra det danske planterige?

Hvis du gerne vil have dig en god en på opleveren, så synes jeg, at du skulle søge andetsteds end delirianter.

Forfatter:  B-R [ 09 jan 2017 16:34 ]
Titel:  Re: hekse salve

E.B.E skrev:
Din indlæg er altså lidt modsigende. Du skriver at du har studeret "en del" om psykedeliske heksesalver, men ved ikke hvilke psykedeliske fra det danske planterige?

Hvis du gerne vil have dig en god en på opleveren, så synes jeg, at du skulle søge andetsteds end delirianter.

Så meget det sidste, jeg har læst nogle virkelig fucked up og skræmmende trip rapporter på natskygger, den slags hvor man møder døde mennesker og ikke engang selv er klar over de er døde på det givende tidspunkt.

Forfatter:  Alf'n [ 10 jan 2017 04:17 ]
Titel:  Re: hekse salve

Big jake holdte til kulturnatten et oplæg om skjulte, kulturelle referencer til hallucinogener, hvori han bla. fortalte om flyvesalve.
Han har sågar været så rar at dele det hele;
https://www.psychedelia.dk/forum/viewto ... 56#p699846
(Og havde du studeret nok havde du også selv fundet det, men lad det nu være hvad det er.)
Du kan evt. forsøge at besøge dit lokale bibliotek og låne en heksebog. Deri er ofte angivet opskrifter på alverdens tinkturer og mixturer :D

Forfatter:  Plejadestjerne [ 10 jan 2017 15:59 ]
Titel:  Re: hekse salve

Hekseplanterne fra Norden er natskygger som alrune, bulmeurt, pigæble eller galnebær.
Virkningen af disse planter er IKKE psykedelisk i samme forstand som fx svampe eller syre, eller den sydamerikanske shamanbryg ayahuasca, men inducerer netop delirium, dvs en 'reel' psykotisk tilstand hvor man oplever livagtige hallucinationer (ting og mennesker, der ikke er der). Hvis du bruger tid på at læse triprapporter rundt omkring på nettet vil du finde mange, der beretter om levende mareridtstilstande med døde mennesker, kryb og kravl over hele kroppen osv. I sådan en tilstand kan man ikke skelne mellem fantasi og virkelighed, man kan panikke og man kan være til fare for sig selv og andre og man kan blive så desorienteret, at man kan gå midt ude i et lyskryds uden at være klar over det. Samtidig kan virkningen vare flere døgn. Det er altså meget risikofyldt at kaste sig ud i sådan et trip og direkte livsfarligt, hvis man gør det uden opsyn af flere ædru personer, der er indforstået med den langvarige psykoseinducerende virkning.

Den voldsomme virkning skyldes tropan-alkaloiderne som den gruppe planter har til fælles. Tropanerne er samtidig også dødsensfarlige i de forkerte doser og kan føre til ja, i værste fald varige hjerneskader eller død. Koncentrationen af alkaloiderne kan svinge utroligt meget i de planter, så det er samtidig svært at sige, hvor meget der er sikkert at indtage. Der er altså helt sikkert stor risiko ved at tage de her ting.

Du skriver du har studeret heksesalver en del, men det forekommer snart modsat; faktum er i al fald, at indtag af netop denne type planter ikke bare lige er noget man 'kaster sig ud i'. Det er for meget rutinerede psykonauter, for hvem det er deres kald at indtage de her planter, med al den risiko det indebærer.

Hvis du er generelt interesseret i den åndelige rejse, man kan undergå i psykedeliske tilstande, vil jeg råde dig til at starte med at læse op på psilocybinsvampe. En lille dose svampe i trygge omgivelser med en kærlig og nær person til at holde øje og snakke med dig er en meget sikrere indgangsvinkel til disse oplevelser. Men allerførst må du sætte dig rigtig godt ind i tingene. Dette forums katalog af tråde rummer megen viden, men ellers er erowid.org også god.

Vend gerne tilbage og fortæl lidt om, hvorfor og hvad der interesserer dig ved disse ting. Må man i samme åndedrag spørge, hvor gammel du er?

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/