Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 03 maj 2025 06:13

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 61 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2, 3, 4
Forfatter besked
Indlæg: 06 feb 2011 19:42 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 okt 2010 17:19
Indlæg: 319
Geografisk sted: Nørrebro
gyronecular skrev:
Personligt bruger jeg kun hash/skunk som rusmiddel, og det er ikke kun for at sumpe ud, men mest fordi jeg føler at det skærper mine sanseindtryk, og giver en hel ny dimension til musik/film/bøger/samtaler/tegning.

Men jeg er dybt fascineret af de lidt tungere stoffer - ikke sagt at jeg er intereseret i at bruge dem selv. Før i tiden fik jeg uro i maven, når jeg så folk bruge hårdere stoffer, jeg mente at man flygtede fra virkeligheden (og det er der sikkert også nogle der gør) og at det var "farligt". Nu er jeg af en helt anden holdning. Og som udefrakommende sammenligner jeg brugen af psykedeliske stoffer, med at springe i faldskærm, og ting af samme skuffe. Jeg forstår det som en oplevelse, dog med en risiko, men ikke større end at kaste sig ud fra en bro med en elastik om benene. Personligt er det ikke noget for mig, jeg elsker at høre om folks oplevelser under virkningen, og en farverig fortælling gør rigeligt for at jeg kan leve mig ind i oplevelsen. Opkvikkende stoffer siger mig tilgengæld ingenting :D ikke engang koffein.

Da jeg selv er agnostiker grænsene til atheist kobler jeg personligt ikke stoffers virkning med religiøse oplevelser. Jeg tror at et "troende" sind påvirker virkningen lige så vel som virkningen påvirker sindet, og derved skaber en "mysisk" oplevelse for brugeren, ligesåvel som velkendte teknikker som trance, meditation, chanting etc etc. gør.
Ikke noget banebrydende indlæg herfra :) ville bare lufte et par af mine holdningen til tråden.


Der var jeg ogå ... Alt det du siger der ..
Og så prøvede jeg svampe .. Ak :-P haha


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 61 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2, 3, 4

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team