Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Tænk lige over den her
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=12&t=6082
Side 1 af 1

Forfatter:  Dr. Phibes [ 27 maj 2002 19:56 ]
Titel:  Tænk lige over den her

http://www.leary.com/news/columns/Eisnerhigh.html

Forfatter:  Zarathustra [ 27 maj 2002 20:53 ]
Titel:  Tænk lige over den her

Så vidt jeg ved hedder den hedengangne forfatter William Seward Borroughs, og ikke bare William Borroughs - S'et er altid med.

Så vidt jeg ved, tog Jack Kerouac hverken LSD, meskalin eller opitater regelmæssigt, hvis han da overhovedet prøvede disse stoffer.
Han foretrkune stoffer var alkohol, amfetamin og cannabis (i nævnte rækkefølge).
Når manden som blev beskrevet som "beat-generationens fader/fortaler" ikke brød sig om psykedeliske stoffer eller opiater, er det lidt vovet at påstå at "The beats" brugte disse stoffer.

Kunne ikke lade være med at bitche lidt...

Forfatter:  Nietzsche [ 27 maj 2002 22:38 ]
Titel:  Tænk lige over den her

@Zara - fair nok at bitche der, helt sikkert JK havde en nærmest isoleret position i beatkulturen, så vidt jeg ved.

Forfatter:  Zarathustra [ 27 maj 2002 23:11 ]
Titel:  Tænk lige over den her

Jep - så vidt jeg forstår, var han slet ikke så hippie'et som Ginsberg, og slet ikke så avantgarde som Borroughs.
Han var vist også fan af tradtionelle amerikanske værdier, og jeg mener at huske noget om at han rasede over hippiernes flag-afbrændinger (hans geniale roman "On the Road" er vel også en slags hyldest til et kontinent)

Det var vist et sidespor - undskyld

Forfatter:  Eleusis [ 27 maj 2002 23:25 ]
Titel:  Tænk lige over den her

Ja, det kan godt være at Kerouac ikke tog så mange psychedeliske stoffer, men beats'ne generelt gjorde da.
Selvom udbuddet dengang selvfølgelig var noget mere begrænset...

Forfatter:  Gonzo [ 28 maj 2002 08:36 ]
Titel:  Tænk lige over den her

Er der nogen der har læst noget af Borroughs?
Hans "Nøgen frokost" var lidt for syret for mig,men jeg syntes "Junkie" er en af de bedste bøger der er skrevet om livet som narkoman. [img]images/smiles/icon_razz.gif[/img]

Forfatter:  doeneg [ 28 maj 2002 10:49 ]
Titel:  Tænk lige over den her

VAR KEROUAC IKKE MERE EN JAZZ BUMZZ DET SYNTES JEG DA JEG KAN ERENDRE VH. DOENEG

Forfatter:  dankdawg [ 28 maj 2002 11:20 ]
Titel:  Tænk lige over den her

JK var en fucking dranker, som man vil vide hvis man læser en hvilken som heslt erindringsbog fra den tid (inklusive Leary's egne). Han endte sine dage som en fed fordrukken taber, der var involveret i Reagans præsidentkampagne. Fuck den nar.

Forfatter:  Astral [ 28 maj 2002 11:32 ]
Titel:  Tænk lige over den her

Gonzo>Yeah, Jeg har læst "Junkie" og er igang med "nøgen frokost" og "Queer"
Har stor respekt for den mand. [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Forfatter:  Zonker [ 14 jun 2002 18:11 ]
Titel:  Tænk lige over den her

Ang Jack Kerouac og psykedeliske stoffer... så tror jeg også mest han var til barbiturater... han var også alkoholiker.. men jeg så engang, i en udgivet dagbog af Allen Ginsberg, et billede af en ældre, smilende, bæløjet Kerouac i færd med at rejse sig fra en stol eller sætte sig ned, og under billedet stod der noget i stil med "Jack Kerouac right after taking a big hit of DMT"... så jeg tror da nok at han dyppede i den psykedeliske pose, når han forlod sit hjem hos sin mor og besøgte sine beat-venner [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]

Forfatter:  Dr. Phibes [ 09 jul 2002 16:49 ]
Titel:  Tænk lige over den her

ccxxx

Forfatter:  Tias [ 09 jul 2002 17:46 ]
Titel:  Tænk lige over den her

Han havde angiveligt et stort forbrug af benzedrin(dette er faktisk bekræftet i en mindeCD-rom der blev lavet om hans liv.).

Ville bare lige tilføje det [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]

Peace,
Tias.

Forfatter:  Zonker [ 09 jul 2002 18:32 ]
Titel:  Tænk lige over den her

@Jensus,

Ja, Naked Lunch er filmen baseret på bogen af samme navn af William Burroughs... den er faktisk ret underholdende... udsyret, for at sige det mildt!

Det vilde er at meget af det er delvist autentisk... Burroughs levede en tilværelse på kanten i mange specielle verdener, og oplevelser fra disse har han beskrevet i flere af sine bøger.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/