Er meget sikker på, at det er det amerikanske, stærkt efterfulgt af israelernes.
I Mellemøsten betyder det meget, hvis man tramper på et flag eller brænder det. Det viser vrede og utilfredshed, og det er en måde at nedgøre folk på. Det er ligesom det med ære.
Jeg tror bare ikke at der er så mange der forstår meningen med det idag, med mindre man kommer fra Mellemøsten, eller har spurgt til det.
Jeg boede også på et område i Libanon engang, hvor det amerikanske og israelske flag var tegnet på jorden på Hizbullah's grund. Når folk skulle forbi, blev de nødt til at gå eller køre over de flag, og det skulle i sig selv være utrolig nedværdigende.
Så siden USA og Isreal er så hadet i Mellemøsten, og siden jeg går ud fra at der brændes flest flag i Mellemøsten, så er jeg meget sikker på at USA står på første pladsen stærkt efterfulgt af Isreal.
_________________ "I don't know if God exists, but it would be better for his reputation if He didn't." -Jules Renard "Then there was LSD, which was supposed to make you think you could fly. I remember it made you think you couldn't stand up, and mostly it was right.“ -P. J. O'Rourk
|