Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 25 jul 2025 03:37

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 12 indlæg ] 

Skal eller Skal psychedelia IKKE have deres egen Strain Database?
Ja! Det kunne da være genialt! 83%  83%  [ 33 ]
Nej! Det blir en gang lort? 5%  5%  [ 2 ]
Jeg vil bare gerne se afstemningsresultatet (har ingen holdning) 13%  13%  [ 5 ]
Afgivne stemmer : 40
Forfatter besked
Indlæg: 22 nov 2011 12:59 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 06 aug 2009 16:07
Indlæg: 1292
Geografisk sted: The 3rd Moon from the Left.
Efter at have været medlem herinde i nogle år, og set hvad folk dyrker, hvad teknikker de bruger, den tid de bruger på det, og deres resultater, så undre jeg mig faktisk over ÉN ting!

Hvorfor er det lige at vi her på psychedelia, IKKE har en Strain Database, endnu?

Det kunne være SÅ fedt, hvis vi alle (vi er jo nogle stykker) kunne bidrage lidt til fremtidige growers, hvad angår at vælge strain og hvad der er fordele og ulemper ved de forskellige strains.

Det er alligevel et par spørgsmål som altid kommer op og vender når jeg tænker over dét!

"Hvor meget får man per plante"
"hvad for en plante gir mest"
"hvad skal jeg dyrke, har i nogle idéer eller tips?"

osv osv osv..

Tager man fks. en søgning i vores søgemaskine kan man finde tråde om stort set alt og alle, men det er ligesom om, at når vi når til det punkt (som vi alle jo egentligt gerne vil vide noget om) om at dokumentere og gemme vores dyrebare viden, så er vi bare ikke gode nok?

Derfor forslår jeg moderatorer på sitet, at man fra idag af vælger at lave en ny sticky tråd på vores grow-forum således at vi fremover kan være med til at opbygge en database, hvori man kan klikke sig ind og se de forskellige dataer som folk har samlet omkring diverse strains over årene.

Jeg forslår at der blir udarbejdet en form for skabelon, som skal bruges til netop dette formål, og den kunne fks. ligne noget i stil med dét her:

Strain: xxxxxx
Teknik: xxxxxx
Veggetid: xxxxxx
Blomstringstid: xxxxx
Højde: xxxxxx
Bredde: xxxxxx
Antal gram høstet (vådt): xxxxx
Antal gram høstet (tørt): xxxxx
Pærer/watt forbrug: xxxxx
Alternativ information (fks. modstandsdygtig for mug?): xxxxxxxx

osv osv... Gerne med et billede af det færdige produkt, lad os sige et nærbillede af et af de topskud man har høstet, så man kan se krystallerne, farven, osv osv..

Det er blot en ide, jeg syntes kunne være fed at implementere på siden, da det både vil gavne vores faglige viden omkring de forskellige planter, hvad de er gode til, og hvordan de skal dyrkes for at opnå optimal udnyttelse af hver plante..

Jeg ligger op til afstemning om hvorvidt i andre som læser med derude, syntes det er en god ide, og om i vil være med til at bidrage til projektet?

Jeg tænker at det også vil tiltrække en del flere growers og forhåbentligt også sætte gang i en masse nye growers som sikkert også på sigt, vil være med til flittigt at bidrage med nogle growlogs osv..

Men lad os se hvad samfundet siger!

Vil, eller Vil i IKKE være med til et sådan projekt, og hvad kan vi eventuelt gøre for at få en sticky tråd som vi kan tilføje vores viden til?

Ris/Ros/Tips/Tricks/Forslag er velkomne! :)

//MaxiG

_________________
Friheden til bare at dyrke sin hamp i fred! - Retten til at være sin egen lykkes smed, og lave sin egen medicin! JA TAK!


Senest rettet af MaximumG 22 nov 2011 14:54, rettet i alt 1 gang.

Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 nov 2011 13:13 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 27 feb 2009 19:21
Indlæg: 1379
Wikipediaet er åbent for alle, der kunne nemt laves en side for hver strain.
Jeg støtter op om idéen og følger i spænding med. :)

_________________
Tilgiv Tilbliv


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 nov 2011 14:59 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 06 aug 2009 16:07
Indlæg: 1292
Geografisk sted: The 3rd Moon from the Left.
Jeg ved ikke om vi ligefrem skal til at bruge Wikipedia som vores notar, da Wikipedia jo er en åbensource, som alle stort set kan redigere og tilføje til. Hvilket nok (måske) vil medbringe en masse ligegyldig/ændret information?

Jeg er ihvertfal selv af den støbning, at bare fordi det står på Wiki, er ikke ensbetydet med at det er rigtigt ;)

Dog er det da klart en mulighed, men jeg ser da helst at vi bibeholder vores information internt, da wikipedia lidt som nævnt før, er et sted for alt og alle, og inden vi får set os om, så står der også en masse ubrugelig viden som en eller anden (no offense) lamer har tilføjet i en kæmpe brandet i håb om at sælge flere frø, eller blære sig totalt (overdrivelse fremmer forståelsen)

Hvad siger Moderatorene til idéen? MoS? Kaktus Klausen?

_________________
Friheden til bare at dyrke sin hamp i fred! - Retten til at være sin egen lykkes smed, og lave sin egen medicin! JA TAK!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 nov 2011 17:17 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 feb 2006 20:35
Indlæg: 2194
Geografisk sted: Island of Wak-Wak
Du er jo altid velkommen til at oprette en side på vores egen wiki. Eller blot en tråd herinde. Som folk kan skrive i løbende.

Jeg vil foreslå at fokus burde være på det kvalitative og ikke det kvantative. Hellere et par gode strain posts end en masse med meget lidt information.

Set med det fokuspunkt burde det kun være folk der selv har groet den specifikke strain som skulle skrive. Måske kalde det strain rapporter hvor man kunne få det hele med.

Men god ide ellers, men husk lige at der er en masse strain lister på nettet med samme udgangspunkt som den her ide, Hvad skulle skille den her ide ud fra de andre ?

Mikkel

Post nummer 2000 herfra.

_________________
Psychedelia du er i mit hjerte


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 nov 2011 17:45 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 06 aug 2009 16:07
Indlæg: 1292
Geografisk sted: The 3rd Moon from the Left.
Planen er ikke at den skal skille sig ud. Men der er stor forskel på at læse eks. om en strain som originalt er fra holland, på en hollandsk site, hvor dyrkeren har specialiseret sig i den pågældende strain og måske har dyrket den i 10 år, før de er begyndt at sælge ud af den, og så på at få nogle gode fyldige rapporter på nogle strains fra vores danske frøbanker, og strains som folk ellers er vilde med.

Hvert land har jo sine favoritter..

Jeg tænker at vi kunne starte med de strains som folk ligger inde med.. de fleste har jo tendens til at prøve noget nyt fra gang til gang, og på den måde kan vi måske få dækket de mest almindelige strains først..

Jeg tvivler meget på at vi vil få rappoter omkring strains som folk har givet 1200kr per frø for..

Men vi kunne da gøre et forsøg på at dække de mest normale sorter, som eks. White Widow, Northern Ligths osv.. Skunk #1 .. osv osv osv ...

Igen.. Det ikke alle der kører med 1000++ watt i sit grow, og de sider som sælger deres frø, er jo typisk dyrket med watt over det antal..

Jeg bruger fks 250watt, og de fleste bruger omkring 200-600 watt, og derfor stemmer de ikke rigtigt overens med hvad udbyderne siger vi kan presse ud af planterne.

Jeg vil ti gange hellere have en database, fra almindelige dyrkere, som dyrker til deres eget forbrug, under normale omstændigheder (altså normale mennesker, og ikke folk der lever af det og har store skunklaboratorier med mange tusind watt)

Det vil give et mere reelt billede af hvad man skal forvente sig, og så får "køber" også en god og grundig forklaring på strainen (PÅ DANSK) før de køber noget..

En anden fordel er at vi her har mulighed for at lave vores egen database og tilføje netop de detaljer som VI mener er relevant at få med, sat op i forhold til "sælger" som altid pynter lidt på deres salg-info.. Eks. er der utallige samtaler omkring "udbyder" som lover en plante kan blomstre på 7 uger fra frø, men reelt tager 9 uger.. Der er utalligevel frøbanker derude som sælger frø, som ikke engang er stabile endnu.. Dem vil vi kunne spotte og sortere fra ved at vidregive oplysninger + billeder til hinanden.

Jeg er træt af at læse at man kan score 100+ g per plante hvis man køber strain "xxxxx" og så ende ud med måske kun at få 25?? .. Pointen vil være at vi får et billede fra en almindelig dyrkers synspunkt omkring de pågældende strains, og ikke bare en masse varm luft som får os til at købe katten i sækken hver gang. ;)

Det kræver jo ikke alverdens arbejde. Det kræver blot at man skriver nogle få detaljer ned, omkring de planter man dyrker.. Er de nemme at passe? Er de stabile i sit gromønstre, eller variere de fra plante til plante? hvor høje og brede blir de, og hvor meget fik man ud af dem?

Når man så har gjordt det, kan man tage noter af de problemer man har haft undervejs, man kan skrive ned hvor meget gødning man eks. har givet dem før de ramte max-punktet. Man kan skrive ned, om det er en god plante til SoG, SCroG osv.. Generalt bare en masse information som sælger typisk ikke skriver ned på deres online-info.

Når man så har gjordt det, så logger man ind i databasen, og eventuelt udfylder en formular og så uploader man lige et billede.. Vupti.. Job done! .. og så slipper mange andre måske, for at købe nogle dårlige frø, eller bruge de få penge man har, på noget man egentligt blev lokket til at købe, men slet ikke blev som man havde regnet med ;)

_________________
Friheden til bare at dyrke sin hamp i fred! - Retten til at være sin egen lykkes smed, og lave sin egen medicin! JA TAK!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 nov 2011 19:28 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 19 okt 2010 19:59
Indlæg: 966
Jeg synes det lyder som en god idé med en strain database her på forumet, jeg er dog ikke sikker på hvor mange der vil komme til at benytte sig af det..

Jeg vil da lige komme med et link der kunne være relevant til dette topic: http://en.seedfinder.eu/
SUPER god side med et hav af forskellige strains! Der kan man godt komme til at bruge lidt tid inde.

_________________
Every individual reacts differently to every chemical.
Know your Body - Know your Mind - Know your Substance - Know your Source.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 22 nov 2011 23:10 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 sep 2011 22:08
Indlæg: 85
Geografisk sted: Til venstra for jointen!
Helt sikkert, kanon idé! :)

Synes det lyder til der kan være rigtig god pontentiale i sådan en tråd.
Tror mange vil få nytte af det. inkl. Moi :D
Mine forslag ville være at den udelukkende skulle indeholde små resumér af strains,
og INGEN kommentare. Kun små overskuelige "logs" om de individuele planter.
Måske have en kontrolant/whatever til lige at sikre sig smøren ik er for lang, og kompliceret,
og fyldt med dårlige/for mange ubruglige billeder.
Derved når man ønsker at tilføje en ny strain, sender man lige en prøve til den ansvarlige, som så poster efter godkendelse?

eller:
Synes MG's skitse er god at begynde på, til at lave en slags? Skema? som man måske bare skal udfylde, og så poste?
Der skal selvfølgelig bare flere emner på så. Har selv tilføjet et par, og andre har sikkert også gode ideér,
Så det burde helt klart være muligt at lave et let og fyldestgørende skema hvis flere gider tilføje kontruktivt :)

Strain: xxxxxx
Teknik: xxxxxx (går ud fra det er jord/hydro aller andet)
Veggetid: xxxxxx
Blomstringstid: xxxxx
Højde: xxxxxx
Bredde: xxxxxx
Antal gram høstet (vådt): xxxxx
Antal gram høstet (tørt): xxxxx
Pærer/watt forbrug: xxxxx

Temperatur: xxxx
Luftfugtighed: xxxx
PH-Værdi: xxxx
Træning/Trimning: xxxx
Gødning: xxxx
Skader/fejl: xxxx

ved ik om det kunne være en idé at sige max. 2-3 linjer til hver emne, netop for at holde det let overskueligt,
og i tilfælde af flere tråd af den samme strain, bliver man hellere ik træt af de lange smører for at finde ny info?

Ja synes også godt vi kan have flere tråd af den samme strain, da ik alle dyrke på samme måde, dog igen,
ville være en god idé med en til at sortere nye "logs" fra de gamle, hvis forskellen er minimal.
Også for hvis man så læser tråden fra start til slut, er det bare ny info på ny info og hele tiden variation i de forskellige strains, ik bare en masse af det samme grow, hvor eneste forskel så bare lige på 30g, 35g, 40g.'

Dette er ihvertfald bare lige hvad der faldt mig ind da jeg læste tråden, håber i kan bruge det til noget :)
Og at det bliver til noget :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 24 nov 2011 21:28 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 06 aug 2009 16:07
Indlæg: 1292
Geografisk sted: The 3rd Moon from the Left.
Umiddelbart ser det jo ud til der er mange der er med på ideén.. Ku være rigtigt fedt, hvis vi kunne få det op og køre. :)

Tror bare det vil være superfedt, hvis vi får nogle admins ind over det, således at folk der ønsker at deltage (som du selv påpeger) kan sende deres detaljer/billeder til Admin, som derefter kategorisere om det er hydro, eller jord, og redigere ind i tråden.

Ellers kan jeg godt forestiller mig en KANON lang liste på et tidspunkt, som bliver ganskue uoverskuelig.

@DaDon

Grunden til jeg ikke har luftfugtighed med på listen, er fordi de fleste som starter ud med at dyrke ikke ejer et hydrometer..

Jeg ved godt at det er en god ting at eje, men jeg forsøgte at korte listen ned til det mest relevante, nemlig højde, lysmængde, bredde, antal gram høstet.. Gødning og PH værdi, kan vi selvfølgelig også godt tage med da det er 2 ting som næsten er uundværelige.. Og da jeg skrev (Teknik) mente jeg selvfølgelig at man kunne skrive (trimmet, LST, Toppet osv) .. så de dækker vist hinanden.

Skader/fejl: er lidt den samme som jeg skrev at man kunne skrive i general info til sin skabelon.. Så ja.. Det skal selvfølgelig også med, hvis det er :)

Og så tænkte jeg lidt, at man kunne lave en seperat tråd til Jord og Hydro, da folk som dyrker i jord, ikke gider læse 1000 indslag igennem om hydro, og omvendt..

Så derfor kunne alternativet være at man har 2 tråde.

_________________
Friheden til bare at dyrke sin hamp i fred! - Retten til at være sin egen lykkes smed, og lave sin egen medicin! JA TAK!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 dec 2011 02:49 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 jul 2011 16:00
Indlæg: 80
Geografisk sted: Århus
God ide!

Hvis tråden eller hvad nu, engang bliver til noget, vil jeg da gerne lige starte! Så kan det altid lægges ind. Jeg nupper lige de 2 du nævnte :D

Strain: Skunk#1 fem.
Teknik: Organisk, dog med uorganisk gødning i blomst
Veggetid: 21 dage
Blomstringstid: pheno1: 54 dage pheno2: 62 dage
Højde: pheno1: ca. 45 cm pheno2: ca 40 cm
Bredde: -
Antal gram høstet (vådt): pheno1: 175g pheno2: 140
Antal gram høstet (tørt): 40g pheno2: 30g
Pærer/watt forbrug: 400w hps i hele forløbet

Temperatur: sommergrow, så mellem 20-22(nat) og 27-31(dag) - generelt lidt for højt det meste af tiden
Luftfugtighed: 50-60% rh
PH-Værdi: gik efter 6-6,5
Træning/Trimning: pheno1: toppet en enkelt gang pheno2: ingen træning
Gødning: GHE tripack
Skader/fejl: Nope!
Effekt: Pheno1: Afslappende high, ikke overvældende potent
Pheno2: Mere potent, dog stadig et afslappende high. Kombination af body og head high
Lugt: Pheno1: Sød skunk, med lidt citrus
Pheno2: rigtig kraftig nøddeagtig duft. Super lækkert
Smag: Pheno1: ikke af så meget, lidt harsk (ingen flush)
Pheno2: Smagen fulgte ikke med lugten! Mistænker at have tørret for hurtigt. Dog meget mere smooth end den anden.
Udseende: Pheno1: Meget flot og hurtigt blomstrende plante. Endte med 8 lige høje skud. Farven var flot limegrøn med rødlige pistils ved slutningen.
Pheno2: Flot plante med mange grønlige, rødlige nuancer og et rigtig smukt syn ved flush.


Strain: White Widow reg.
Teknik: Organisk, dog med uorganisk gødning i blomst
Veggetid: 21 dage
Blomstringstid: 68 dage
Højde: ca. 50 cm
Bredde: -
Antal gram høstet (vådt): 220g
Antal gram høstet (tørt): 40g
Pærer/watt forbrug: 400w hps i hele forløbet

Temperatur: sommergrow, så mellem 20-22(nat) og 27-31(dag) - generelt lidt for højt det meste af tiden
Luftfugtighed: 50-60% rh
PH-Værdi: gik efter 6-6,5
Træning/Trimning: toppet en enkelt gang
Gødning: GHE tripack
Skader/fejl: I begyndelsen af blomstringen fik hun seriøse ph problemer ELLER calcium def. (er ikke 100%) - clonen jeg har igang nu gør det samme, men ikke i nær så stor stil. Prøvede at tilføre dolomit kalk, men tror det var for sent i blomst til at have virkning.
Effekt: Stærkt kombineret body/head high. Virkelig godt at være social på. De gange den er blevet røget med venner har de ikke bestilt andet end at være meget udadvendte, grine og hygge sig!
Lugt: Citrus-agtig
Smag: blev ikke flushet 100 %, men har en god antydning af citrus i smagen. Utrolig smooth.
Udseende: Planten blev aldrig rigtig så flot som jeg havde håbet på. Jeg mistænker problemerne i starten af blomst for at have udskudt blomstringen, og jeg tror derfor den kunne have gået 2 uger mere uden problemer. De øverste budsites er gode til at dække, selvom noderne sidder ret spredt, så lys til de nedre områder er begrænset.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 dec 2011 23:50 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 06 aug 2009 16:07
Indlæg: 1292
Geografisk sted: The 3rd Moon from the Left.
Har du eventuelt nogle billeder af dine grows du kan implementere? .. et virkeligt billede gør det meget nemmere at se hvad man snakker om ;) .. lyder iøvrigt lækker, og jeg regner da også med jeg tilføjer 2 strains snart.. det der med duft og udseende var da en god ide :) ..

_________________
Friheden til bare at dyrke sin hamp i fred! - Retten til at være sin egen lykkes smed, og lave sin egen medicin! JA TAK!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 dec 2011 14:06 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jul 2009 00:40
Indlæg: 727
Geografisk sted: Aalborg
Strain: Erdpurt x White Widow 07 - Lilla pheno.
Teknik: Udendørs i muldjord m/ leca opblandet med kalk og uorganisk gødning. Senere blev den flyttet indenfor under cfl.
Veggetid: Fra midt April - start juli udendørs. 75 dage ca.
Blomstringstid: 70 dage dage ca, under 2 x 250 watt cfl.
Højde: ca. 130 cm
Bredde: 80 cm
Antal gram høstet (vådt): 110g
Antal gram høstet (tørt): 21g
Pærer/watt forbrug: 2 x 250w cfl i 10 uger.

Note!: Growet som denne plante oprindeligt stammer fra blev rippet, derfor blev resten af blomstringen foretaget under kunstlys. Heldigvis blev det en lilla pheno så det blev lidt anderledes :)

Temperatur:Udendørs sommergrow, så varierende temp. Senere indendørs med temp. på omtrent 21 grader.
Luftfugtighed: 50 % +/-
PH-Værdi: 6.5% i starten. Muligvis været svingende.
Træning/Trimning: Toppet ved 5 bladsæt. Blev bundet lidt ned da den kom ind.
Gødning: Uorganisk npk gødning til rodedendron og nældevand, samt Biobizz Vegge. Led dog af gødningsmangel i starten af blomst-fasen, hvilket resulterede i blad-tab.
Skader/fejl: Manglende blomst-gødning, samt utrolig mængder stress da planten skulle flyttes fra et rippet udegrow og transporteres 15 km i bil med en sort plastikpose over sig. Planten tabte mange blade, hvilket gik ud over produktionen af buds. Dog var den ufattelig let at trimme!
Effekt: Stærk headhigh og man kunne tydeligt mærke at den muligvis havde fået en uge eller to for meget. Dog var den stadig utrolig potent og generelt virkelig blid for halsen sammenlignet med købt gadeskunk.
Lugt: Frugt-agtig
Smag: Meget hashy og frugtagtig. Generelt smagte den ikke så meget af klorofyl, dog kunne den være curret bedre.
Udseende: Pga. stress og gødningsmangel smed planten mange blade og blev generelt nøgen. Selve blomsterne indtog en kraftig lilla farve jo længere i blomstringen vi kom og fik kraftige orange hår. Dog aftog denne farve en smule efter det blev tørret.

Billeder:

Indendørs 1 x cfl
Billede

Close up
Billede

Blitzen giver det et lidt blåligt skær. :)
Billede

_________________
Never argue with an idiot. He will drag you down on his level and beat you by experience..

Cannabis entusiast


Senest rettet af Jaaz 12 dec 2011 15:44, rettet i alt 1 gang.

Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 dec 2011 12:51 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 06 aug 2009 16:07
Indlæg: 1292
Geografisk sted: The 3rd Moon from the Left.
Fedt fedt.. det går allerede fremad.. :)

Når engang jeg er færdig med mit grow, får jeg lige lavet nogle statistikker og billeder osv, og så regner jeg med at jeg laver en ny tråd, hvor jeg renser lidt ud i kommentarene og sådan.. i ved.. gør det nemt og overskueligt.. og så må vi håbe at vi på et tidspunkt kan få admins til at være med på ideen så vi kan få en sticky tråd..

Ku være så fedt..

Bliv endelig ved med at komme med flere strains..

_________________
Friheden til bare at dyrke sin hamp i fred! - Retten til at være sin egen lykkes smed, og lave sin egen medicin! JA TAK!


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 12 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 4 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team