Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Omplantning nødvendigt?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=40915
Side 1 af 1

Forfatter:  DenMandligeHeks [ 02 jun 2012 20:41 ]
Titel:  Omplantning nødvendigt?

Hej Psychedelia :D
en af mine venner gror noget hamp vildt i naturen, der er vidst bare to eller noget, Men han er i tvivl om han skal
omplante hans hamp planter. de er cirka 10-15 cm. grunden til tvivlen er han
såede dem i så prikkel jord, og han ved at der ikke er meget gødning i jorden.

Er det smart at grave planten op og proppe nyt jord i, eller skal han vente?

:peace:

Forfatter:  justchill [ 02 jun 2012 20:46 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

hvis de er 10 cm behøver de ikke engang gødning endnu. og hvorfor ikke bare vande dem med gødet vand i stedet for at grave dem op og gøde jorden?
man tager vel heller ikke sin fod af når man vil binde sine sko ;)

Forfatter:  DenMandligeHeks [ 02 jun 2012 20:54 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Godt svar ;) MEN det fordi min ven gerne vil have økologiske planter som jeg støtter ham 100 % i.
Jeg har selv noget lupin gødning vil det være godt?
en kilde ser det her: Lupingødning fra farmergødning, indeholder i 6% kvælstof 1% fosfor og 1% Desuden er det økologisk.
http://www.havenyt.dk/forum/koekkenhaven/6993.html

Forfatter:  justchill [ 02 jun 2012 21:15 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

ja det lyder fint med nitrogen værdien, havde dog været bedre med 6.2.2 i stedet for 6.1.1

Forfatter:  Jaaz [ 02 jun 2012 21:41 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Brug eventuelt brændnælde-vand som gødning til vegge-fasen.. Det er proppet med nitrogen, gratis og planterne elsker det! Går også godt til køkkenhaven :)

Forfatter:  djscrew [ 02 jun 2012 22:39 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Hvordan får man fingere i brændælde-vand?
Jeg mangler noget god (helst gratis) gødning :)

Forfatter:  Bismann [ 02 jun 2012 23:03 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

@djscrew
Ud og find nogle brændenælder, og så ind på psy igen og finde guiden der ligger herinde, eller søg google efter et alternativ.

Forfatter:  Randomname [ 03 jun 2012 00:48 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Det virker da som voldsomt meget N i forhold til P / K. De gødninger cannabis dyrkere ofte omtaler, som jeg kunne finde data på, ligger omkring 3-2-3. Ikke at et indkog af planter ikke vil kunne virke som gødning, men for at spare 60kr virker det bare som voldsomt meget besvær - medmindre det er for oplevelsen..

Mht 'organisk' gødning, så skal det gøres om foråret hvis man insisterer på det. Det skal nå at nedbrydes, det er derfor næringen frigives langsomt. Kunstgødning er dog mindst ligeså godt, lettere at dosere - og lettere for planten at optage - samt kræver meget mindre arbejde for dyrkeren. Udover at det også er billigere og lettere tilgængeligt. :)

Forfatter:  DenMandligeHeks [ 03 jun 2012 17:20 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Ja men kunstgødning er ikke godt for øko-systemet!
Og jeg forstår det altså ikke hvad bliver i enig om? :)

Forfatter:  Randomname [ 03 jun 2012 19:40 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Ja men kunstgødning er ikke godt for øko-systemet!

Hvad? Det er præcis INGEN forskel på kunstgødning eller dyre afføring (udover at kunstgødning har kendte koncentrationer og indeholder alt planter behøver). Begge dele er lige skadelige for naturen i for store mængder. En overgødning med kunstgødning vil dog lettere kunne fx. trænge ud i vandløb eller ned i grundvandet, men det er jo personen der gøder's fejl og ikke selve kunstgødningen. :)

DenMandligeHeks skrev:
jeg forstår det altså ikke hvad bliver i enig om? :)

1. Det vil være dumt at grave planten op for at gøde den.

2. Du kan fint bruge Lupin-ekstrakt som gødning, men det er måske ikke det mest optimale. Brændenældevand lyder som et bedre alternativ, men det er jo heller ikke til at vide den præcise sammensætning af det heller.


Næste år må i/du/han ud når jorden tør og grave noget dyre afføring, dolomit kalk og lidt halv-komposteret plantemateriale ned på jeres dyrknings-sted, så burde i være sat nogenlunde for året - helt uden kunstgødning. :)

Forfatter:  DenMandligeHeks [ 03 jun 2012 19:49 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

vil det være smart når den er i vegge-fasen?

Forfatter:  Randomname [ 03 jun 2012 20:00 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Vil hvad være smart?

Forfatter:  DenMandligeHeks [ 04 jun 2012 14:37 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Har bare hørt når at når den er en kim-plante så er det godt den ikke er gødet.

Forfatter:  Jaaz [ 07 jun 2012 02:27 ]
Titel:  Re: Omplantning nødvendigt?

Gødning kan slå en kimplante ihjel og man bør først gøde ved min. 5 - 6 bladsæt efter min mening.. At lave brændnællevand kræver skam ikke nogen indkogning og jeg brugte det udelukkende i veggefasen sidste år, istedet for veggegødning.. :)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/