Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Han/hun plante fordeling.
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=41961
Side 1 af 1

Forfatter:  Fråder [ 01 sep 2012 05:52 ]
Titel:  Han/hun plante fordeling.

er der nogle af jer der kender forholdet mellem antallet af han og hun planter, når frøene ikke er feminiserede. Fordi min ven fik tre hunner ud af det og han har kun de tre planter. Langt de fleste af de planter jeg har plantet er da også blevet til hun planter. Er det fordi jeg har været heldig eller er hunner simpelthen mere udbredte?
venlig hilsen
Martin

Forfatter:  Psyduck [ 01 sep 2012 06:27 ]
Titel:  Re: Han/hun plante fordeling.

Jeg synes også ofte at det er hunner selvom det er regulere frø. Nogle gange har jeg fået 10 ud af 10 andre gange halv/halv, men synes langt størstedelen bliver hunner. Måske jeg bare har været heldig, men jeg tror også som du selv nævner at hunner er mere udbredte. De kan også blive til en han hvis de bliver stresset, så det er meget svært at komme med et rigtigt svar på hvor stor en % del der er han- og hunplanter fra start.

Forfatter:  Bubber [ 01 sep 2012 08:48 ]
Titel:  Re: Han/hun plante fordeling.

Det kunne faktisk være sjovt at grave lidt mere i, for jeg har også indtryk af at der er i lille overvægt af hunner i normale frø. Jeg har aldrig oplevet at få flere hanner end hunner.

Forfatter:  Bismann [ 02 sep 2012 03:15 ]
Titel:  Re: Han/hun plante fordeling.

Jeg tror det er relativt tilfældigt, personligt har jeg prøvet sorter med overvægt af hendholdsvis hanner og hunner, har ikke tal på det, men vil skyde på at omkring 40% af de planter jeg har haft, har været hanplanter. Tror bare ikke man kan bruge personlig erfaring til så meget her, man skal nok op i en ret stor datamængde for at få en overblik over statiske sandsynligheder. Evolutionært kunne man godt argumentere for, at det var fordelagtigt med en overvægt af hunplanter. Hanplanter producere nok pollen til at bestøve flere hundrede hunplanter, og kan spredes over store afstande med vinden. Flaskehalsen i formeringen er i højere grad i antallet af frøanlæg.

Forfatter:  Bubber [ 02 sep 2012 08:23 ]
Titel:  Re: Han/hun plante fordeling.

Akkurat. Drengebørn er mere skrøbelige en pigebørn, og fordi vi danner par to og to, eller det var ihvertfald normalen engang, så bliver der født en lille smule flere drenge end piger. Ifølge wikipedia er det 105 pr 100 piger.
Det modsatte kunne godt være tilfældet for cannabis, hvor en enkelt han kan bestøve mange hunner.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/