Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Leca-sten...
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=42172
Side 1 af 1

Forfatter:  Thomsen86 [ 24 sep 2012 20:04 ]
Titel:  Leca-sten...

Hej.

Måske en dumt spørgsmål... Men hvad skal de leca-sten, som jeg kan se så mange har lagt i toppen af deres jorden gøre godt for? :)

//Thomsen

Forfatter:  Xenofanes [ 24 sep 2012 20:10 ]
Titel:  Re: Leca-sten...

Holde på fugten

Forfatter:  Bismann [ 24 sep 2012 20:23 ]
Titel:  Re: Leca-sten...

Leca nødder virker ved at de er porøse, og dermed fyldt med små huller, som kan fyldes af vand, eller ilt. Blandes leca nødder i jorden giver det en mere luftig jord. Puttes leca i bunden af potten hjælper den med til at dræne potten nemmere, og at bunden ikke bliver 'water locked'. Ligges det ovenpå jordoverfladen kan det hjælpe til at holde på fugtigheden i jorden, og at give støtte til stammen uden at det bidrager yderligere til fugtigheden samt at holde andre planter/ukrudt væk..

Forfatter:  Bubber [ 25 sep 2012 19:17 ]
Titel:  Re: Leca-sten...

Hvis du vil bruge dem, så køb de store 90 liters sække til byggeri, istedet for de små i haveafdelingen. De er langt billigere i længden, for du bruger hurtigt mange. De er lidt større og lidt mere støvede, men virker lige så godt.

Jeg putter dem i bunden og i jordblandingen, men ikke ovenpå. Men det skader helt sikkert ikke at gøre det.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/