Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Skunk No. 1 udendørs
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=17&t=52086
Side 1 af 1

Forfatter:  Harster [ 13 jul 2016 20:15 ]
Titel:  Skunk No. 1 udendørs

Hey

Jeg har 2 Skunk No. 1 udendørs i år, og de ser ud til at gro fantastisk. Men, da det er et photoperiod-strain, er jeg lidt i tvivl om det kan nå at blive færdigt. Jeg har dyrket det indendørs før, og det tager cirka 45 dage at blomstre færdigt. Hvis det tager meget tid om at blive færdigt, kan jeg så sætte det indendørs bag nogle vinduer, eller skal jeg tage chancen og lade dem stå udenfor?

Forfatter:  STWOD [ 13 jul 2016 20:46 ]
Titel:  Re: Skunk No. 1 udendørs

hejsa! :) ro på, de ska nok nå det!
-hvor langt er de henne?
mvh stop

Forfatter:  Harster [ 13 jul 2016 21:10 ]
Titel:  Re: Skunk No. 1 udendørs

Satte dem i jorden tilbage i April, så de er blevet ret store. :D Har nogle andre frø fra Danmark som så småt er begyndt at danne pre-flowers, men der er ingen på Skunk no. 1. Bliver det ikke for koldt og fugtigt hvis de først begynder at blomstre ved jævndøgn?

Forfatter:  Disponible Hund [ 15 jul 2016 05:44 ]
Titel:  Re: Skunk No. 1 udendørs

Nej.. din skunk no 1 bliver ikke færdig uden for.

Da det er en 12/12 plante går den først i blomst når der er 12 timers mørke. Hvilket er midt i sept. + de 45 dage blomst så´er vi fremme ved november før den er klar til høst.

I virkeligheden går den sikkert til i mug før august er omme(strains dyrket inde,er som regel igen meget modtaglig over for mug)

Ja.. du kan blomstre den i et vindue men det kræver stadig 12 timer mørke HVER dag... så har du et mørkt rum at sætte den ind i 12 timer om dagen og vigtiger i nu.. vil du få det gjort hver dag de næste 45 dage ?.. nej? så blomstre den i et telt med kunstlys og en timer..

Hero

Forfatter:  Freidrich Gauss [ 15 jul 2016 12:15 ]
Titel:  Re: Skunk No. 1 udendørs

...

Forfatter:  Harster [ 18 jul 2016 02:17 ]
Titel:  Re: Skunk No. 1 udendørs

Ok, jeg prøver at sætte den indendørs så. Heldigvis har jeg også dyrket nogle danske strains ved siden af. :)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/