Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 02 maj 2025 18:21

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 12 aug 2024 04:02 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 19 apr 2024 05:14
Indlæg: 4
Jeg har netop flyttet og vil gerne udvide mit indendørs dyrkningsprojekt til kælderen. Tidligere brugte jeg et lille 2x2 telt med en 100W LED-lampe, men nu har jeg mere plads og vil gerne optimere mit setup.

Mit mål er at dyrke så mange planter som muligt, uden at gå på kompromis med kvaliteten, og uden at mit elforbrug eksplodere.

Jeg overvejer at investere i ny belysning og er i tvivl om, hvorvidt det er bedst at bruge flere mindre lamper (fx 2x 100W LED) eller én stor lampe (fx 1x 300W LED) i forhold til det mest effektive dækningsområde.

Er der nogen der har erfaringer med at sammenligne flere mindre lamper med én stor lampe I forhold til kvalitet og udbytte?

Jeg er taknemmelig for alle råd og input!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 aug 2024 08:13 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 okt 2021 12:17
Indlæg: 187
Geografisk sted: Fyen
Du kan jo også evt. opsætte et "perpetual grow" dvs. flere små telte, der er i hhv. spiring, vækst, og blomst på samme tid. Så har du altid en høst lige rundt om hjørnet. Det negative ved den metode, er dog at hvis du vil kontrollere temp/fugtighed helt nøjagtigt skal du have individuel udsugning og befugter/affugter på hvert telt, og så bliver det alligevel dyrt i el. Hvis du gerne vil have ét telt med mange planter, så tror jeg helt klart at én større lampe er bedst, både for at holde temperaturen og strømforbruget nede.

_________________
"...Man in the future will no longer be a creation of nature, or of chance, or of God, but a manufactured product"
-Theodore Kaczynski


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 aug 2024 21:39 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 mar 2006 02:27
Indlæg: 5099
Hvor stort et areal skal du lyse op?
Jeg vil helt sikkert sige flere lamper, end én stor. Især med LED. Det giver en mere homogen spredning af lyset, og særligt når du gerne vil have mange planter på mere end 4m². Jeg tænker noget af det mest effektive ift. hvad du skriver vil være SOG, med kort veggeperiode med 18/6 eller mere og så 12/12 for resten. Dyrker du dem fra kloner, kan det gøres virkeligt effektivt per Watt.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 9 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team