Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 05 maj 2025 03:24

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 26 jan 2014 03:50 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 13 jan 2014 23:39
Indlæg: 2
Hejsa
Jeg er blevet udtrappet på metadon efter at have været på morfin, doltard i 2,5år.
Min udtrapning foregik således 20 mg metadon i 25dage herefter 5mg ned hver 4dag.
I tirsdag stoppede jeg på 2,5 mg metadon .først på 3dagen fik jeg det så modbydeligt at jeg valgte at tage 1 mg methadon, i torsdags her i dag lørdag har jeg taget 0,5 mg metadon. Mit store problem er uro i benene der samtidig også føles som smerter .det, så meget at jeg slet ikke kan ligge stille , jeg spaeker og slår dem ned i madrassen, det var grunden til jeg tog 1 mg metadon. Jeg er frisk på at komme igennem dette her men kan ikke holde den uro i benene ud.er der nogen her der har forslag til hvad der kan gøres ved de forbandede ben.virker gabamentin? Og i så fald hvr mange dage skal der gå før de begynder at virke , håber nogen kan hjælpe


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 jan 2014 03:54 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 maj 2009 19:50
Indlæg: 1004
Har du overvejet ibogain? Har hørt det skulle være rigtig godt til abstinenserne der kommer ved stop af opiater. Prøv at læs lidt om det, hvis ikke du kender til det.

_________________
Ain't nothing to it, but to do it


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 jan 2014 04:55 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 25 mar 2010 22:33
Indlæg: 434
Geografisk sted: syd for kosmos
Tag ned til laegen, og forklar ham din situation. Han kan maaske udskrive noget saa du sover lidt bedre om natten.
BTW. Skide flot at du er stoppet efter et langvarigt forbrug. Det bliver bedre dag for dag. HAENG I!

_________________
Jeg ved præcis hvor vi skal hen.. øhh 150 grader mod nordvest, eller nærmere omvendt! Jeg putter det her varmometer i munden og ser at pulsen er 2 millioner grader .. og og jeg er ikk rigtig klog!

men jeg kan jo eller ikke side og suge rohypnoler i bongmix hverdag for så stiger tolerance jo


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 jan 2014 07:17 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 06 dec 2013 15:51
Indlæg: 8
Ja det er virkeligt et helvede med abstinenser efter morfin og metadon. Hold ud, det skal nok blive bedre www.misbrugskonsulent.dk/stofmisbrug/abstinenser/
Har du evt mulighed for at få NADA-akupunktur vil det tage toppen af uroen. Held og lykke


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 5 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team