Den her stil er meget lang. jeg behøver ikke medynk eller noget, da jeg er ovre min psykose.
jeg vil bare skrive mine oplevelser ned som en slags selvterapi, og for at sætte punktum ved min psykose's æra.
Som så mange unge der ryger hash, røg jeg også hash. Jeg prøvede første gang at ryge hash som 12-årig, og det eskalerede hurtigt. Jeg stoppede igen cirka 10 måneder efter jeg første gang prøvede. Dog kun i en kort periode.
Det blev sommerferie, og jeg begyndte, på grund af en meget traumatisk oplevelse, at ryge en lille pind i ny og næ i sommerferien.
Problemet var bare, at det var sommeferien inden jeg startede på efterskole - og der bliver som bekendt røget hash på efterskoler. Det gjorde jeg også, og jeg holdt mig bestemt ikke tilbage. Jeg fik en pusher på efterskolen, som solgte mig 1 gram for en flad femmer, så jeg købte (naturligvis) meget, og røg tilsvarende lige så meget.
Jeg blev så smidt ud af min efterskole i uge 7, på grund af hashrygning.
Jeg startede på min gamle folkeskole, men skammen i behold, og jeg røg ikke mere end 2-3 gange, indtil jeg var færdig med mine eksamener. Men der blev det så sommerferie, og jeg begyndte (igen) at ryge en joint i ny og næ.
Jeg startede på mit gymnasium efter sommerferien og havde egentlig et rimelig fornutigt forhold til hash. Jeg røg kun i weekender - det var et princip jeg havde, for ikke at blive afhængig igen!
Men ligesom regler, så er principper kun til, for at blive brudt.
Allerede inden grundforløbet var ovre, var jeg enten fuld (ny vane) eller skæv til de fleste timer, og jeg fortsatte sådan indtil jeg havde brug for en pause (jeg uddyber senere!).
Jeg vil for god ordens skyld sige at jeg allerede nu var afhængig af hash, havde store problemer med at falde i søvn, hvis ikke jeg var skæv... og fordi jeg var fattig, fik jeg ikke sovet hver nat.
- Hvis jeg ikke kan sove, når klokken er 4, og jeg skal stå på klokken 7, så gider jeg ikke lægge mig til at sove, bare for tre timers søvn.
Jeg TROR at det hele startede da jeg skulle til en 2x18 års fødselsdag:
Jeg havde ikke noget ryger aftenen inden, og jeg holdt mig vågen hele natten, så jeg var meget træt da vi skulle til fest.
Anyways, jeg mødtes med en ven inden festen og han havde massere røg, så han gav (jeg takkede, som den søde nasserøv jeg var).
Vi er skæve og kommer til festen og alle er i det humør hvor de danser, går rundt og snakker med en masse fremmede og tér sig tosset. Jeg var i det humør, hvor at jeg havde lyst til at koge, og nyde min koger.. ikke rigtig socialisere mig med folk. Vi går ud og ryger flere gange i løbet af aftenen, og vi sidder ved et bord. Mig og rygerne. Men de var ikke for trætte til at danse, og være til fest, så jeg bliver siddende og venter på at folk kommer over og snakker.
Folk kommer over og prøver at snakke med mig, men jeg er for skæv til at de kan føre en samtale med mig (jeg lå ikke og sov eller noget, jeg snakkede bare utrolig usammenhængende, og "pralede" af hvor basket jeg var), så folk opgav at snakke med mig.
Hvilket resulterer i at jeg tager sætter mig lidt væk, tager mig iPod og sidder og hører musik.
Det katastrofale sker! En veninde kommer over til mig og siger, "hey, vil du ikke med ud og danse, du skal ikke bare sidde her alene =)". Jeg prøver at forklare hende, at jeg ikke har sovet hele natten, og at jeg pt. er for skæv, og det har hun forståelse for.
Men jeg bliver siddende. Jeg sidder og vender og drejer det hun har sagt til mig, og jeg får det hele til at lyde som om:
"Du er en wierdo, du er nedern og mærkelig. Der er helt klart noget galt med dig, du er jo syg i hovedet! Du burde danse, og ikke bare sidde alene som en taber!".
Det var den slags badtrips, hvor man er bange for at man virkelig er uden venner, nedern, grim, tyk... Altså, bange for hvad folk synes om en. (Det var første gang jeg fik den slags badtrip)
Jeg sidder jo til festen, afsides, og betragter folk der kan finde ud af at socialiserese sig. Jeg sidder og betragter mig og kommer til konklusionen "Du er virkelig mærkelig!"
Har i set filmen Adams Æbler?
Ham præsten, Ivan, hvis liv sutter.. Big time... Han fordrejer virkeligheden i hans hoved, sådan at den måde han oplever virkeligheden på, er fordrejet så han kan holde virkeligheden ud.
Hvis i ikke har set filmen, så se den! God film! (synes jeg, fordi jeg kunne relatere til den =P)
Hvorfor nævner jeg filmen? Fordi jeg i mit badtrip troede at min hjerne fordrejede virkeligheden.
Hvis man lægger det sammen med min konklusion "du er mærkelig!", så har man stadig et ubesvaret spørgsmål: "Hvad er der galt med mig!?"
Da jeg var blevet normal nok til at jeg kunne være sammen med mine forældre uden at blive busted i at være skæv, ringede jeg til dem. De henter mig, og jeg går hjem og sover min koger ud.
Hvis jeg havde stoppet mig rapport nu, så ville i bare sidde og tænke "Han havde da bare et badtrip, han ville få det bedre i løbet af 2-3 dage - det er sgu ikke en psykose!"
Det ville jeg sikkert også, men i stedet så ringer jeg til min ven fra dagen før, og spørger om han giver ryger, for jeg har virkelig neder på og at jeg skal snakke lidt.
Jeg havde egentlig tænkt mig at ryge en pind og få det godt igen, for selv da jeg vågnede summede tvivlen stadig i mit hoved. Tvivlen om jeg fordreje virkeligheden, eller ej. For teknisk set så kunne jeg jo sagtens fordreje virkeligheden uden at vide det. Hvem ved?
Men jeg tager så ud til mig ven, og vi ryger en pind som det første. Jeg bliver lige så indelukket, og mit badtrip bliver på samme niveau, så jeg tror at han vil grine af him, hvis jeg forklarer ham om min "tvivl". Så jeg tager hjem, lægger mig til at sove, og er pisse fucking bange for at det faktisk er virkeligt!
Jeg burde allerede her have taget en pause, men på grund af at jeg altid har fået det så fedt af at ryge, så bliver jeg ved med at ryge, i håbet om at jeg vil få det fantastisk.
Det gør jeg aldrig, og jeg bliver faktisk ved med at ryge og få badtrips (forbandede afhængighed!).
Allerede her er jeg i "ædru" tilstand, i stand til at se, at det er når jeg er skæv at jeg får de ondeste badtrips. Når jeg ikke er skæv, så er jeg kun i tvivl, men når jeg er skæv så er jeg overbevist om at det er sandt:
At jeg er et misfoster, en mongol som alle griner af, at mine venner kun snakker med mig på grund af at de har ondt af mig, og at jeg hele mit liv bare har bildt mig selv ind, at jeg var normal.
Jeg snakker med nogle venner om det, og selvom de fortæller mig at jeg er normal, så tror jeg stadig de lyver.
Helt ærligt, hvem ville fortælle en mongol at han i virkeligheden er en spasser som alle griner af.
Jeg bliver mere og mere overbevist om at det er sandt, og får ret mange selvmordstanker.
Jeg beslutter mig for at tage en pause, fordi jeg så håber at tankerne vil gå væk. Men det gør de ikke

Jeg begynder mere og mere at lægge mærke til hvordan folk de snakker til mig, og jeg får på fornemmelsen at de snakker ned til mig, og at jeg de griner af mig. Når jeg går igennem kantinen, så tror jeg at alle kigger på mig, går og griner af mig og bagtaler mig. Hver gang jeg hører folk grine, så tror jeg at de griner af mig.
Tro mig! På et gymnasium med 1000 mennesker, der bliver grinet meget på gangene, og i kantinen.
Det er ekstremt belastende når man nu tror at alle griner af en!
Det ender med at jeg begynder at trives meget dårligt blandt mennesker, fordi jeg altid stiller spørgsmålstegn ved mit "forhold" til dem. For jeg er fortsat bange for at de griner af mig. Jeg er også bange for at de optager mig på deres telefon imens vi snakker, så de kan gå og afspille andre og de sammen kan grine af mig.
Så jeg begynder at isolere mig selv... Meget!
Det utrolige er faktisk, at jeg kom til timerne på gym og ikke fik mere end 1 advarsel! :O
Men i frikvartere, satte jeg mig altid for mig selv fordi jeg var bange for at være sammen med folk. Jeg skammede mig utrolig meget over hvem, jeg KUNNE være, og det var nok til at jeg ikke turde omgås folk rigtigt.
Da det var allerværst, der kunne en simpel tur med hunden være således:
Jeg begyndte at høre folk grine af mig, selv da jeg sad helt alene i toget... Jeg hørte folk snakke om mig... Så vente jeg mig om for at se hvem det var, og kunne ikke se nogen, og snakken blev til folk der grinede.
Når jeg gik, kunne jeg se silhouetter af folk, og jeg vidste bare at de stod og bagtalte mig! For jeg kunne høre dem hviske. Jeg kunne ikke høre om hvad, men jeg vidste bare at det var om mig.
Hvis jeg så gik over for at se hvem det var, så var de væk. Der var ikke nogen! (for klokken var lort om natten)
Det var nogenlunde her at jeg blev enig med mig selv om at jeg nok bare var blevet meget meget sindsyg.. Jeg så og hørte ting der ikke var der. Folk der pludselig stod og snakkede om mig, og pludselig var de væk. De skal lige siges at jeg bor i en lille by med kun 2-300 indbyggere.. og jeg kunne føle mig forfulgt kl lort om natten.
Så jeg diagnostiserede mig selv til at være paranoid, og lette skizofren.
Det var egentlig meget godt at jeg kunne diagnostisere mig selv, for jeg i nogle tilfælde meget mere tro mig selv!

(Stort fremskridt!)
Jeg havde selvfølgelig gode og dårlige dage.. Nogel dage var jeg stadig 100% paranoid, og nogle dage var jeg næsten rask. Flest dage = sindsyg, men det var i det mindste fremskridt.
Men der skete et mirakel!
En af mine venner lokkede mig med til fest hos ham (næsten tvang mig), så jeg tog med. Jeg blev fuld og havde den samme selvtillid og charme som jeg havde inden min psykose - og jeg fik faktisk scoret!
Jeg fik hendes nummer, og vi begyndte at skrive sammen. Vi begyndte at date, men fordi jeg ikke følte mig klar på et forhold ( jeg var stadig psykotisk for helvede) så forklarede jeg hende at jeg havde nogle problemer som jeg skulle have klaret. og at jeg ikke ville kunne være i et forhold.
Det var et enormt selvtillidsboost! Jeg var tilbage i spillet. Jeg kunne jo score en "normal" pige. Ergo, jeg måtte jo være en "normal" dreng.
Det kurerede mig ikke fuldstændig, men det gav mig et meget stort skub i den rigtige retning. Uden den anderkendelse, at jeg var normal, og ikke nogen mongol, så ville jeg nok have taget mig eget liv.
Jeg begyndte at være mere mig selv, og jeg begyndte at omgås folk mere, selvom jeg stadig havde gode og dårlige dage.
Men overall, så fik jeg det faktisk lidt bedre...
Det er nu 1½ års at jeg fik mit første badtrip.. Jeg vil betegne mig selv som 99,99% rask. Det eneste problem, er at jeg ikke kan ryge hash når jeg er sammen med flere end 2-3 personer (alt efter hvor godt jeg kender dem). Jeg kan godt ryge hash med mine bedste venner, men jeg har det bedst, når vi kun er 2 sammen der ryger. Jeg har INTET problem længere, med at være sammen med folk - ligemeget hvor mange det er! og jeg er "my old self" igen

Jeg ryger heldigvis ikke hash til hverdag, så det er langt fra et problem at have en normal hverdag til at fungere - og jeg er glad for at vide at jeg er "normal"!
jeg ved der er nogle stavefejl.. kig på hvad klokken er .. 5:27, og jeg har skrevet hele natten.
Jeg ved godt at der sikkert er massere stavefejl, og nogle meget kryptiske formuleringer... Jeg er for træt, og jeg burde egentlig rette den for fejl. men jeg håber stadig at den er forståelig. Hvis der er problemer med forståelsen, så skriv endenlig =)
Og hvis du synes den har været kedelig at læse, så bare vær glad for at det ikke var dig selv!

og nu, vil jeg sætte punktum ved min psykose . (det er det bedste punktum jeg har sat, i laaaang tid =P )