Jeg har selv været igennem turen et par gange, det er ret normalt at man får det lidt skidt de første dage, nogen får diarre, andre kvalme, hovedpine, apetitløshed og det er helt normalt at føle sig psykisk utilpas, især hvis man hele tiden går og fokusere på at man gerne vil ryge, det kan f.eks være at man ikke har planlagt og sat sig for at stoppe, men er tvunget til det.
Sæt dig for at stop, du vil jo gerne videre med dit liv og ikke spilde det væk på cannabis rygning, jeg har selv erfaret hvor meget det kan ødelægge og det er virkelig ikke risikoen værd for et lille buzz, som det jo bliver til når man ryger hverdag, jeg kan anbefale dig at købe nogle ingefærtabeletter (ikke overdriv!) imod kvalmen, det virker rigtig godt, eller bare noget frisk revet ingefær, du kan fek.s lave the på det men det er ikke lige alle der kan lide det, du får vel også søvnproblemer? til det kan du købe nogle baldrian piller og se om det hjælper lidt på natteroen, eller du kan hvis den er helt gal med søvnen købe nogle phenerganer,du skal bare huske kke at tage dem i længere tid end der står du må i indlægsseddlen, og endelig ikke en højere dosis. Men istedet for alt dette halløj, vil jeg hellere anbefale dig at motionere lidt.
Og det er normalt at man bliver sur og tvær- det er man somregel i en uges tid eller mere men det går over, alle de følelser du har skubbet væk som du selv siger, skal du lige have tid til at fordøje igen, det er sgu okay at sætte sig ned og stortude selv om det ikke er særligt rart, men når alle dine abstinenser er ovre og du føler dig klar og hurtig igen og følger godt med i skolen er det jo det hele værd : ) Jeg plejer at sige at det lidt er hvad man gør det til, det er da ikke rart at stoppe nej, men heller ikke verdens undergang,og jeg er sikker på at du skal nok klare det hvis du er opstat på det.
_________________ Because Im a faggot alright Skal du have et gok i nøden din skidespræller ?
|