Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=18&t=48198
Side 1 af 2

Forfatter:  vectra [ 03 jun 2014 09:16 ]
Titel:  Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Så blev det min tur til at blive detoxet efter snart 10 år i et kæmpe dagligt forbrug.

Dag 1-2-3 kan vel kun beskrives som død og helvede, angst, frygt, panik, sved, fosterstilling, kramper, …..

Så bliver det bedre men det er ikke slut endnu. Her på 5 dagen er det anfald af uro i ben og hænder, det er som om alle nerve baner er svitset lidt af.. men jeg har det langt bedre overordnet.

Savner jeg pillerne.. Ja da.. Håbløst. Holder jeg mig fra dem ?? Tvivler..

Mit overforbrug var eskaleret kraftigt siden januar. 200mg dagligt. Knust selvfølgelig. Lægen gav mig denne tur ved at lukke kassen. Tak for det læge.

Men man kan begyndte at mærke noget liv man ikke har følt i mange år, det vil jeg gerne se lidt mere af..

Mvh
Vectra.

Link til andre. Lad jer ikke skræmme, i overlever.

http://www.drugs-forum.com/forum/showthread.php?t=32574

http://prescription-drug.addictionblog. ... etox-last/

Forfatter:  Farmand [ 03 jun 2014 15:22 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Godt klaret, 200 mg Oxycodone dagligt er helt sikkert ikke nemt at stoppe med, men det lyder til at du er forbi den værste del.
Jeg ser frem til løbende opdateringer og ønsker dig alt "held" og lykke med at kvitte misbruget.

Stoppende din læge desuden med at udskrive 200 mg dagligt fra den ene dag til den anden? Ingen nedtrapning? Ingen Buprenorphin eller tilsvarende? Hvis ja, så er din læge godt nok et fjols.

Forfatter:  Fso [ 03 jun 2014 20:26 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Hvis han gjorde det ville jeg se mig efter en anden læge og lave en udtrapning, men godt gået :)

Forfatter:  vectra [ 04 jun 2014 05:07 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Jeg var advaret de sidste måneder. Manden kan kun sige jeg skal nedsætte forbruget ellers får du ikke før tid..
Men det var satme uhyggeligt og det er først her døgn 6 nu, at søvnrytmen er ved at komme lidt igen.. Frygtlige dage hvor tiden nærmest stod stille... Man må ikke være svag ved sådan en tur. Det var alt for hårdt i alle hendsegenter... Man skal trappe ud..

Læger er jo kun som dig eller mig.. Ikke mere eller mindre..

Nu håber jeg snart at man bliver lidt glad igen..

Jeg tabte selv kontrollen over oxycontin denne gang. (tidligere tråde)

Forfatter:  vectra [ 05 jun 2014 10:43 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Nogen der har erfaring i hvornår uro i benende bliver bedre ? Godt nok ved at være træt af rest symtomerne.. det går vel ikke væk før man starter op på medicinen igen. Er smerte patient.

Forfatter:  Fanny [ 05 jun 2014 23:54 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Godt gået vectra! Og dejligt at du skriver herind om hvordan det går, så andre kan følge dig, og måske blive inspireret.
Uro i benene siger du.. nu har jeg ikke prøvet sådan en opioid kold tyrker, men har du prøvet noget god motion? Det kan i hverfald få musklerne til at slappe lidt af.
Måske også cannabis kan afhjælpe abstinenserne. Jeg har prøvet lidt ren cannabisolie (nol) og indtaget det ved at placerer det under tungen, så det blev optaget gennem slimhinderne. Det fik mig til at blive meget afslappet, og gå i seng klokken 7 om aftenen (jeg er normalt b-menneske!).

Held og lykke.
Hilsen Fanny

Forfatter:  HeroWin [ 06 jun 2014 11:16 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Det lyder godt nok sindssygt at din læge bare stopper med at give dig din medicin uden videre, og så endda sådan en stor dosis. Uanset om du knuser dem eller hvad du nu gør skal der laves en nedtrapningsplan med denne form for medicin. Du burde klage til patientklagenævnet eller noget. Det er ikke din skyld.

Uroen i benene er ren tortur, noget af det værste i forbindelse med opioidabstinenser. Det er virkelig forfærdeligt, og jeg føler for dig. Jeg kan dog glæde dig med at det går væk igen sammen med de andre abstinenser. Som Fanny siger vil motion hjælpe lidt. Det er ufatteligt svært at komme ud af døren i denne tilstand, men det kan godt hjælpe at gå en lille tur. Du kan også prøve at spørge din læge om noget Clonidin, det hjælper med benene.

Du har lidt vej igen, men det bliver hurtigt bedre efter en uge eller to. Hvis du har brug for nogen at snakke med så send en besked. :)

Forfatter:  vectra [ 06 jun 2014 20:47 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Tak for jeres input.

Jeg bebrejder ikke lægen, jeg har virkeligt trukket ham lidt rundt for at få medicinen udleveret tidligt, og det lykkedes jo en del gange ..

Og jeg er sikker på at han har ment jeg ville komme igennem... Når det så er sagt. Havde jeg haft kontakter der lå inde med medicinen..Så var jeg aldrig kommet igennem. Man overvejer at røve apotek mm i de kritiske perioder. Søg på nettet og du læser om mange røverier hvor folk kun vil have oxycontin.. Jeg forstår det godt. Derfor bør man også trappe ud, eller ned.. Men jeg er nok lidt håbløs og han har ikke haft noget valg..

Det kan lade sig gøre, men du kommer i kriser undervejs..

Set i bagspejlet så har jeg lagt mærke til at apoteket skrev på min profil hver gang jeg hentede tidligt.. Måske det er en beslutning længere oppe fra... Ved det dog ikke..

Forfatter:  vectra [ 08 jun 2014 12:36 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Jeg vil slutte denne af nu, da jeg er 95% back normal. I skal regne med en hård uge og tag et sommerhus eller langt væk fra dagligdagen. Sørg for absolut at IKKE have nogen form for adgang til lortet eller andre stoffer. Hvis det da skal være en kold tyrker.

Hvis du kan trappe ud over uger eller måneder, så tror jeg det vil være bedst. Men tyrkeren er ond og hurtig.

HELD OG LYKKE DERUDE

Forfatter:  PsyHigh [ 14 jun 2014 08:57 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Stærkt gået Vectra !
Hvordan er humøret her 2 uger efter ca?

Forfatter:  vectra [ 14 jun 2014 19:25 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Jeg vil ikke skræmme folk der står foran en kold tyrker, men jeg kan sige til jer at hvis i kommer igennem de første 4 dage så letter det betydeligt, efter en uge er langt det værste overstået, men derefter kommer langtid med små problemer, og jo de er små i forhold til den første uge, men det er en lang sej kamp.

I mit tilfælde er smerte behandling startet op i mindre doser og andre rammer, det er langt fra optimalt endnu og jeg har det da ikke storartet, men igen… langt bedre end ugen i helvede.

Mine symtomer er stor trang efter mere og oftere indtag. Uro. Søvn besvær. Ondt i benene. Humør svingninger i mild omfang. Irritation over at jeg tabte kontrollen og over at jeg skal bygge tillid op igen med min læge. Og sådanne ting. Trang efter alkohol. Der er vidst aldrig nogen der har sagt det ville være let. Men småt i forhold til uge 1.

Forfatter:  Røvkussen [ 14 jun 2014 23:48 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Du er fandme en hård banan, Vectra. Der er ikke mange som kan gennemgå en sådan omgang. Klap dig selv på skulderen.

Forfatter:  vectra [ 18 jun 2014 16:18 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Nu er jeg jo så startet op med smerte behandling og efter mange mange seriøse overvejelser om medicin , metoder osv, er jeg startet op med oxycontin igen.
Der er lavet en del ændringer og valget faldte på dem da alternativet er metadon eller fentanyl.
Af de tre er oxycontin måske bedst for mig. Glem alt andet end gruppe a medicin, virker ikke på mig.

Jeg er på en tredjedel af tidliger ok dosis og nok en sjette del af hvad jeg reelt tog. Jeg har ikke selv adgang til pillerne og får udleveret 2 gange dagligt og jeg tager dem hele.

Har selvfølgelig trang efter mere men håber det aftager med tiden i takt med at tolerancen falder , nogen der har erfaringer med det ?

Jeg er ikke dækket helt ind på den dosis smerte mæssigt, men ved ikke rigtigt hvad man ellers kan gøre. Min læge er blevet nærig. Håber pillerne virker lidt bedre når tolerancen er faldet.
Nogen der har erfaringer med det ?

Forfatter:  Valzar [ 23 jun 2014 08:07 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Hej,
først og fremmest...sindssygt godt gået! Virkeligt! Jeg har selv været der - jeg er selv smertepatient og har til sidst været i metadon-behandling. Det gik selvfølgeligt galt til sidst som jeg tildigere har lavet en tråd om herinde.
Besluttede mig en dag for at stoppe - efter at have været oppe på daglige ca. 500-600 mg metadon dagligt.
JEg kan 400% sætte mig ind i uro i benene og alt hvad du beskriver. Det var uudholdeligt. Desværre skete der det for mig at efter 5 dage fik jeg et vanvittigt smerte-anfald hvor jeg blev hentet af ambulance. På trods af at jeg knækkede båren jeg lå i af smerte nægtede jeg at tage i mod morfin til at starte med. Dette indtil jeg mødte en læge jeg kendte som overbeviste mig om at starte op på metadon igen på 1/20-del af samme dosis jeg tidligere havde fået.
Idag er jeg støt og roligt ved at bygge min tolerance op igen. Jeg tror desværre at der er stor ssh. for at du kan opleve det samme.
Jeg skriver ikke dette for at skræmme dig men blot for at tydeliggøre, at det er svært når man først starter igen. Måske ikke de første 6 måneder hvor modstandsviljen er høj og den kolde tyrker i frisk erindring.
Held og lykke med det!
/V

Forfatter:  SomeoneWhoIsntMe [ 26 jun 2014 03:34 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Godt gået, virkelig. Jeg kan lige forestille mig det, jeg havde selv 80 mg OxyContin (10mg piller) som jeg tog over 4-5 dage, allerede derefter kunne jeg godt mærke jeg skulle passe på med dem. Hold os gerne opdateret, igen, godt klaret!

Forfatter:  vectra [ 22 jul 2014 08:02 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Jamen nu er jeg i gang med den næste kolde tyrker dag 4 og forhåbentlig sidste.
Der gik 2 uger hvor det kørte og så skred det ellers med lynets hast, efter at have taget oxycontin i 5 uger, var jeg 2 uger bagud. Så ikke mere af det lort til mig..

Denne gang er det lettere end sidste. Note. Lettere, men ikke nemt. Dag 4 nu, så må det snart være helt ude efter kun 5 uger siden jeg var clean.. Slut med det lort.
Pas på med oxycontin.

Forfatter:  Zenzyg [ 22 jul 2014 09:52 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Krydser sku fingre for dig :-)!

Forfatter:  RepaZz [ 22 jul 2014 15:04 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Good luck til dig:)

Forfatter:  STWOD [ 22 jul 2014 21:03 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

jeg følger med på sidelinjen! STÆRK GÅET VECTRA!
mht. uro i benene så spis nogle bananer!! og ên multivitamin hver dag.. det kan nedsœtte eller stoppe uroen, specielt i kombi med halvlange rolige gåture..
husk at drikke vand!
-alt godt herfra!!

du PMer bare hvis du vil snakke privat
RESPEKT

Forfatter:  vectra [ 25 jul 2014 16:43 ]
Titel:  Re: Oxycontin kold tyrker 2014.06.03. Dag 5.

Lukker lige tyrker 2.
Her til andre med oxycontin problemer.

Hvis andre står i samme situation og ikke kan trappe ned, så prøv for din egen skyld at gemme mindre doser du kan knække tyrkeren lidt af med. Bare nogle få timer på en meget mindre dosis hjælper dig ufatteligt meget og giver dig styrke til næste dag. Evt supplere med andre ting der kan dulme. Jeg kan absolut ikke anbefale en kold tyrker, men hvis du er lige så ligeglad som mig når du har pillerne liggende så ender det altså med sådan en fætter.

Er du over 300 mg i døgnet så skal du søge hjælp, det bliver for hårdt.
Jo længere ned du er i mg p døgn jo lettere bliver det. Har haft en uden pause i 10 år på omkring 200mg i døgnet og den var ond, skrækkelig. Men jeg er også lige gået igennem en på ca120mg i døgnet i kun 5 uger, og den var ikke i nærheden af den første i sværhedsgrad. 1 maven gik ikke i stå. 2. ingen kvalme og opkast. 3 ikke så ondt i benene osv. Men 5 dage med medium smerter. De er stadig ikke lette at komme igennem, men der er mål forude og det kommer du igennem.

De længere varende psykologiske følger må man jo bare tage med, jeg syntes at man har svært ved at glæde sig over ting og den trang efter at indtage igen, er ikke lille.

Her er lidt mere info.

http://prescription-drug.addictionblog. ... oxycontin/

Nu behøver jeg ikke skrive mere i denne. Men sæt jer ind i det og prøv at skære ned inden du rammer muren.

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/