Hejsa
Jeg er nybegynder i faget, og er igang med mit første grow. Umiddelbart ser det hele fint ud - det må jeg lade eksperterne bedømme.
Jeg har læst mig frem til at det er en god idé at fjerne aborterede svampe. Problemet er at størstedelen af mine svampe gror ud fra samme stilk - er det nok blot at fjerne toppen på svampen som er blevet sort / grønlig i toppen?

Her er et billede jeg tog, efter at have skåret toppen af. I øvrigt er kødet som I kan se helt blåt inden i! Det er vel pga. psilocybinen?
Er i øvrigt lidt i tvivl om, om det hele ellers ser ordenligt ud. Alle svampene gror i dynger som på billedet - men bunden er i virkeligheden ikke grøn som den ser ud. Kridhvidt mycelie og vermiculite er det eneste der kan ses. Tror det er lyset der gør det

Her er et billede af hele situationen som den ser ud nu pt.:

Takker på forhånd for svar

Mvh