Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 23 jul 2025 22:30

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: Dyrkning
Indlæg: 08 aug 2006 21:03 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2003 01:01
Indlæg: 4006
Geografisk sted: .....
En metode til at få sporeprintet af selve papiret, uden at "grisse" det til....??

Når hele min kage er "besat" og klar til at blive sat ud, hvor mage timers lys skal der så til, 12/12timer ellere hvordan? kan ikke lige finde svar..

Har desuden endelig fået fat i vermaculite, og troede egentlig at det var her jeg fandt de små sølv/metal agtige flager jeg så ofte finder på andres svampe, men hvor er det så??? (bare af ren nysgerrighed)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 09 aug 2006 01:38 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 03 jun 2005 05:20
Indlæg: 619
Tag en steril skalpel (kan købes på apoteket ) og skrab en sektion af printet af.

Der skal ikke være noget bestemt tidsrum med lys. Bare kagerne får en smule indirekte sollys, er det rigeligt. Et normalt lyst rum er godt nok. Lamper er ikke nødvendige.

Jeg er ikke sikker på hvad du mener med det sidste spørgsmål, prøv evt. at omformulere det. De metal/guld-agtige flager er vermiculit. Ofte sidder flagerne sammen i små harmonika lignende klumper, når man køber det.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 09 aug 2006 17:42 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2003 01:01
Indlæg: 4006
Geografisk sted: .....
Tak for det... Kiggede lidt grundigere på mit vermiculit, og fandt sølvflagerne.... de er åbenbart bare lidt mindre end jeg er vant til... har købt det via en krybdyrs-forhandler... Men det er vel ligegyldigt?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 09 aug 2006 19:02 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 03 jun 2005 05:20
Indlæg: 619
Dyrehandlere, specielt dem der har med terrarier og krybdyr at gøre, er glimrende kilder. Det bruges vist til at udruge æg med, så de har altid noget liggende.
Lige en tanke, vermiculit findes jo som både groft og fint, så det er nok derfor dine flager ikke er som du er vant til. Det skulle ikke være noget problem.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 36 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team