Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

rugkorn???
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=18273
Side 1 af 1

Forfatter:  Arla [ 15 apr 2007 15:01 ]
Titel:  rugkorn???

har nu været på eventyr i diverse supermarkeder her i byen. men alle sammen har kun det samme at byde på, hvad der angår rugkerner. de er skårene eller knækkede. har desuden også forgæves prøvet at finde dem på urtekram.dk.

-har nogen af jer afaring med de andre varianter af rugkorn. knækkede eller skårene.

hvis en af jer evt. ligger inde med en silo fyldt med rugkorn, kan i gerne henvende jer til mig. eller linke en side hvor jeg kan købe dem.

på forhånd tak

Forfatter:  dopemax [ 15 apr 2007 15:06 ]
Titel: 

må man være så fræk at spørge hvad du skal bruge dem til ?

Forfatter:  Arla [ 15 apr 2007 15:15 ]
Titel: 

casing

Forfatter:  dopemax [ 17 apr 2007 15:25 ]
Titel: 

Arla skrev:
casing


lol okay, troede lige kort at du troede man kunne trippe på rugkorn :D

Forfatter:  Piercer2 [ 18 apr 2007 21:59 ]
Titel: 

Det er en stor fordel at huske at købe dem økologiske/ubejset, det er et enormt bøvl med bejset korn.

Jeg har en 50-100 kg rug der ikke kan bruges, før man har vasket dem MEGET grundigt over flere gange og det er stadig ikke optimalt. Har dog fået mycelie til at gro i det, men vil ikke anbefale at købe det!

Citat:
lol okay, troede lige kort at du troede man kunne trippe på rugkorn


Hvorfor skulde man lave en topic om at trippe på rugkerne i svampe forumet? I så tilfælde burde det ha været lagt i "visionære planter" :D

Man skal bare lige tilføre lidt mug og så kan man godt få et trip ud af rugkerner, Mmmmmmm mug!

MVH
Piercer

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/