Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Deconica/psillocybe inquilina
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=2&t=46095
Side 1 af 1

Forfatter:  Ravnen Ravnild [ 21 sep 2013 15:44 ]
Titel:  Deconica/psillocybe inquilina

Hej guys!
Jeg har mistanke om at jeg og en ven igår prøvede at trippe på græs spids nøgenhat (Deconica/psilloybe inquilina) i den tro at det var Spids Nøgenhat, selvfølgelig med det resultat at vi intet anderledes følte. Er der nogen der kan forklare mig hvorfor denne svamp ikke er nævnt nogen andre steder end på Sten Larris side om SN?
jeg troede at de var SN fordi jeg simpelt hen ikke har læst nogen steder om den.
De har den skøre stok og minder på mange måder ret meget om SN og de to svampe er vidst også ret tæt beslægtede, derfor virker det underligt at ingen "advarer" mod dem, ikke fordi de er farlige men bare fordi de ikke indholder brugbare mængder af psilocybin.

MVH Ravnen

Forfatter:  Pestilence [ 21 sep 2013 15:50 ]
Titel:  Re: Deconica/psillocybe inquilina

Tog du billeder? De billeder jeg har set af Deconica inquilina ligner ikke SN særlig meget.

Forfatter:  the Green 9 [ 21 sep 2013 15:51 ]
Titel:  Re: Deconica/psillocybe inquilina

sikkert fordi at de ikke ligner SN i en sådan grad at det burde være nødvendigt at "advare" mod dem.

Forfatter:  Ravnen Ravnild [ 21 sep 2013 16:40 ]
Titel:  Re: Deconica/psillocybe inquilina

jeg fik desværre ikke lige tage billeder.

Jeg vil mene at en fugtig SN med en åbnet hat ligner ret meget. Ud over den kortere stok og lidt mindre tydelige spids linger de da ret meget. Det er ikke fordi jeg ikke kan se forskel på dem nu men når jeg ikke har læst om denne svamp nogen steder var jeg ikke lige opmærksom på den, og selv om SN ofte har sin karakteristiske spids så synes jeg da også man finder dem hvor den ikke er så fremtrædende, men hvis det bare er mig der er dum så undskylder jeg for forstyrelsen.

Billede
psilocybe semilanceata ^

Billede
Deconica/psillocybe inquilina^

Forfatter:  Pestilence [ 21 sep 2013 16:46 ]
Titel:  Re: Deconica/psillocybe inquilina

Det billede af P. semilanceata er også rimelig misvisende, synes jeg. Det ligner i hvert fald ikke noget jeg nogensinde er stødt på.

Filnavnet er også psilocybe-semilanceata-eastern-central-mo-workmanspmexicana1.jpg, og det er ikke fordi jeg siger det er P. mexicana, det kunne nok godt være SN, men jeg har aldrig set sådan en gruppe så tæt på hinanden eller i de farver.

Forfatter:  Ravnen Ravnild [ 21 sep 2013 17:02 ]
Titel:  Re: Deconica/psillocybe inquilina

Jeg kan sagtens se din pointe.
her er et bedre eksempel.

Billede
Jeg har fundet SN der ligner dem her uden en så fremtrædende spids og mere åbne.

men det virker ikke som om andre ikke har haft samme problem og det bliver det ikke fremover for mig, så det er måske i virkeligheden lidt ligegyldigt, det undrede mig bare.

Men tak for hjælpen og fortsat god dag :)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/