Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 20:47

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: Beta-blokker
Indlæg: 07 mar 2006 03:19 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 19 maj 2002 01:01
Indlæg: 273
Geografisk sted: Århus
Jeg har brugt søgemaskinen, og fandt et enkelt topic (http://psychedelia.dk/forum/viewtopic. ... etablokker), men syntes det var lidt uklart (for en kemi-klovn som mig).

Er Propanol den gængse beta-blokker?
Man har jo til tider læst om at unge studerende, særligt uni-folket, "doper" sig med beta-blokkere inden en vigtig eksamen. Hvilke præperater er det hovedsageligt der bliver brugt i disse situationer?

Jeg husker ikke hvor jeg læste artiklen jeg her tænker på, men husker bl.a. at lægen der blev interviewet i forbindelse hermed udtalte (for engangs skyld, når man tænker på at artiklen hed noget stil med "Unge På Stoffer Til Eksamen" :roll: ) at det ikke havde nogen skadelig virkning overhovedet, og faren for overdosis/afhængighed var opmuntrende små.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 mar 2006 08:30 
Offline
Flueknepper kongen

Tilmeldt: 02 okt 2005 12:15
Indlæg: 1352
Propanolol og penbutolol er fedtopløselige og krydser blod-hjernebarrieren nemt. De er vist right about standard til eksamensnervøsitet - især propanolol, der rask væk bliver udskrevet :P

Jeg tror også næppe man kan blive mentalt afhænging af beta-antagonister, da man ikke bliver væsentligt afslappet. Stresssignaler virker bare ikke :lol: Og så alligevel - alphareceptorerne har også en del af ansvaret.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 mar 2006 18:48 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 13 sep 2004 15:36
Indlæg: 455
Det ser også ud som om man skal være lidt påpasselig med det hvis man har asthma (som jeg), da propanolol er antagonist på samme receptor som noget asthma-medicin (ventolin) binder sig til. Læste det her: http://en.wikipedia.org/wiki/Beta_receptor , men hvor stor er risikoen tror i? Findes der ikke også selektive beta-blokkere, der ikke blokker de specifikke beta-receptorer?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 08 mar 2006 15:02 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 okt 2000 01:01
Indlæg: 7066
Geografisk sted: København
En hurtig søgning på LMK, gav en fin liste af β1-selektive β-blokkere.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 16 mar 2006 03:17 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 jun 2003 01:01
Indlæg: 408
Geografisk sted: Århus C
Lige en tilføjelse. De kan være farlige sammen med coke. Så beta beware...


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 4 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team