Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 06 maj 2025 16:05

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 17 apr 2016 15:23 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 29 dec 2015 20:05
Indlæg: 10
Hej Psy,

Nogle der kender disse mærker ? Fik dem af en veninde og ville se om det var LSD. Hvis i kender dem er der så nogle der kan fortælle mig lidt om dem?
Og så har jeg et lidt abstrakt spørgsmål, hvilken dosis vil i anbefale for at få den ultimative effekt? Har aldrig taget mere end 1 1/2 mærke af gangen. Hvad er jeres erfaringer.
Hvordan opbevares de bedst?
Tak på forhånd :)

http://tinypic.com/r/1626xee/9


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 apr 2016 15:30 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 27 feb 2009 19:21
Indlæg: 1379
Hej :)

Du kan prøve at smage meget forsigtigt, hvis det er bittert, så det ikke LSD. Rådgivning i doser for mærker er nærmest umuligt, hvis du ikke ved hvor meget der er på. Nu har du nogle stykker, så prøv et enkelt, og bedøm udfra det næste gang. Nu kommer jeg lidt på dybt vand, men jeg er ret sikker på LSD bedst opbevares køligt, og uden lys... Jeg er dog ikke sikker, prøv Google.

_________________
Tilgiv Tilbliv


Top
 Profil  
 
Indlæg: 17 apr 2016 15:34 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 29 dec 2015 20:05
Indlæg: 10
Jeg har allerede smagt. De første sekunder smager de en lile bitte smule bittert, ellers smager det ikke af noget som det plejer.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 apr 2016 21:19 
Offline
Administrerende Direktør
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 nov 2001 02:01
Indlæg: 2033
AlexMah skrev:
Nogle der kender disse mærker ? Fik dem af en veninde og ville se om det var LSD. Hvis i kender dem er der så nogle der kan fortælle mig lidt om dem?


Det er vigtigt at være opmærksom på, at man ikke kan fastslå noget om dine mærker kun ud fra, hvordan de ser ud. Det er jo ikke sikkert, at to mærker kommer fra den samme kilde blot fordi de har samme artwork. Hvis de er købt i den samme by indenfor kort tid, kan der selvfølgelig være større sandsynlighed for et match, men det er ikke i sig selv en særlig sikker måde at identificere LSD.

AlexMah skrev:
Og så har jeg et lidt abstrakt spørgsmål, hvilken dosis vil i anbefale for at få den ultimative effekt? Har aldrig taget mere end 1 1/2 mærke af gangen.


Hvis ikke du kender dosen af dine mærker, er det jo virkelig et svært spørgsmål. Men selv med kendte doser, er det ikke så let at besvare, da to trips aldrig er ens. Desuden reagerer folk meget forskelligt på psykedeliske substanser; nogle skal i reglen have mere end andre for at "nå ud over rampen". Set og setting er for mig væsentlig vigtigere at have på plads end den præcise dosering.

AlexMah skrev:
Hvordan opbevares de bedst?


I en lufttæt beholder og i fryseren med dem.

AlexMah skrev:
Jeg har allerede smagt. De første sekunder smager de en lile bitte smule bittert, ellers smager det ikke af noget som det plejer.


Det har jeg oplevet med rigtig LSD, så det behøver ikke at være et tegn på at noget er galt. 25-X NBOMe-analogerne har en markant bitter smag som hænger ved, så dem behøver du ikke umiddelbart at være bekymre dig om. Hvis du har adgang kan du undersøge om dine tabs lyser op i ultraviolet lys. Hvis det ikke er tilfældet, er det ikke nødvendigvis et tegn på, at det ikke er LSD. Det kan lige så vel være en indikation på, at LSD'en er lagt på blotteren for lang tid siden og/eller at mærkerne blot ikke er særlig potente (<100 µg).

Endelig kan du købe et såkaldt Ehrlich testkit, som tester for bl.a. tilstedeværelse af LSD. De kan bestilles fra bl.a. England til få penge ved hjælp af en hurtig Googlesøgning.

Hvis du vil kende dine mærkers nøjagtige indhold, kan du sende et til Energy Control i Spanien, som laver en GC/MS test for ca. 50 €. Det kan du læse om her: http://energycontrol.org/international.html


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 apr 2016 11:17 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 29 dec 2015 20:05
Indlæg: 10
Mange tak for hjælpen massere god info :)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team