Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

At sætte nogle ting på plads...
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=4&t=14070
Side 1 af 1

Forfatter:  Pharm [ 07 maj 2006 12:55 ]
Titel:  At sætte nogle ting på plads...

Jeg har haft en snak med en ven, der påstår at der ikke findes rygekokain (crack) og at der ikke findes hvidt heroin, men at heroin altid er brune klumper. Er der nogen der kan hjælpe mig lidt med rede trådene lidt ud? Så vidt jeg har styr på det:

- Crack er freebase kokain og er hvidt
- Rygeheroin er brunt (freebase?)
- Heroin til injektion er somregel hvidt pulver - men hvorfor er der man opvarmer det i citronsyre??
- Rygeamfetamin hedder crank (er det også freebase form?)

Forfatter:  xh0r63 [ 07 maj 2006 13:11 ]
Titel: 

Det med at opvarme heroin i en syre (som regel ascorbin- eller citron- pga tilgængelighed), er kun hvis det er base (rygeheroin) og det skal skydes.

Forfatter:  ARK [ 07 maj 2006 14:08 ]
Titel: 

Crank mener jeg er meth amfetamin på freebase form.

Forfatter:  Morpheus [ 07 maj 2006 21:19 ]
Titel: 

Nej Crack er Kokain i rygeform (freebase). Det er små hvide klumper...

Forfatter:  Prometheus [ 07 maj 2006 21:43 ]
Titel: 

Morpheus skrev:
Nej Crack er Kokain i rygeform (freebase). Det er små hvide klumper...

Ja, det er crack - men nu var det crank som ARK svarede på, og det er rigtigt nok rygbar methamfetamin. Jeg mener at methamfetamin på ren freebase er en væske ved stuetemperatur, men det kan være forarbejdet sammen med stoffer der holder det i en crack-lignende konsistens.
Jeg er ikke helt sikker på hvorvidt crank specielt bruges om rygbar methamfetamin, eller om det også bruges generelt om meth.

Forfatter:  Pharm [ 07 maj 2006 22:50 ]
Titel: 

Okay, tak for svarene indtil videre, men er der nogen der ved det om heroin, altså om det er brunt eller hvidt og om det enten er til rygning eller injektion?

Jeg mener da, at man altid ser hvordan junkier blander hvidt heroin op med syre, varmer op på en ske og junker det?

Forfatter:  Ionium [ 07 maj 2006 23:45 ]
Titel: 

Brun heroin er heroinbase, og det kan enten ryges eller sniffes som det er, eller det kan gøres vandopløseligt med fx. citronsyre og derefter injiceres. Hvid heroin er hydrochloridsaltet, og kan derfor opløses i vand og injiceres uden tilsætning af syre.

Meth freebase er en brun olieagtig substans. Crank er så vidt jeg er orienteret simpelthen methamfetamin hydrochlorid.

Forfatter:  Psyko [ 08 maj 2006 01:04 ]
Titel: 

Som det allerede er blevet sagt, findes der både hvid og brun heroin...Grunden til at din ven tror anerledes, kan være at brun heroin er meget udbredt nu om dage. De fleste narkomaner man møder på Vesterbro ryger heroinen ihvertfald til at starte med. Nogle af dem begynder så at sprøjte, når anskaffelsen af kapital bliver et stort problem, eller når de ikke længere er tilfredse med ikke at få et ordentligt kick ud af dopen. Rimelig fortærsket fortælling, men det passer faktisk i mange tilfælde.

Mvh. Psyko

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/