Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Insluflering af 2c-e, med keta?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=4&t=18842
Side 1 af 2

Forfatter:  Portuz [ 20 maj 2007 18:29 ]
Titel:  Insluflering af 2c-e, med keta?

Goddag

Jeg tog 2c-e for nogle måneder siden med en ven, nu er jeg ikke den store amf tud så det gjorde hammer ondt, for ikke at sige ulideligt, på os begge. Han fik dog den ønskede virkning efter 1-2 min og jeg fik intet, han brækkede sig endda og snottede det ud før mig! det eneste jeg fik var heavy bodyload. Vi tog 10 mg hver...

Jeg har nu to spørgsmål:

1. Skal jeg tage mere næste gang? Jeg har før oplevet at tage mange flere mg af 2c'erne i forhold til andre, som regelt det doubelte.

2. Det gjorde sindsygt ondt, så tænke på at putte en lille bitte smule keta med i stregen eller tage en lille streg keta inden. Kan det anbefales af nogen eller har nogen erfaringen?

Forfatter:  CamelJJ [ 20 maj 2007 19:00 ]
Titel: 

Problemet ved at sniffe små doser er at man kan være uheldig at noget af stoffet slet ikke kommer hen til slimhinderne, eller at man "skyder" over og ender med at synke skidtet i stedet for. 5mg kan hurtigt blive "væk" når man sniffer.

Folk reagerer forskelligt på stoffer, nogle skal have mere for at blive påvirket. Det kan osse være at dette er en del af problemet.

Jeg kunne forstille mig at lidt coke(20-40mg) til at bedøve snuden nok ville gå an. Og så vente lidt tid til næsen er lam før du kører 2c'en op.

Forfatter:  Bergthora [ 20 maj 2007 20:04 ]
Titel: 

Du kunne også indtage en oral dosis.

Forfatter:  Minimal [ 20 maj 2007 22:56 ]
Titel: 

En kort indskydelse med hensyn til at blande 2C-x med coke - du mærker ikke andet end 2C'x'et alligevel... Det er faktisk spild af coke, for det gør lige så psykopat-ondt, selvom du sniffer 95% coke med 5% 2C-x.

Forfatter:  йети [ 20 maj 2007 23:04 ]
Titel: 

Det fortælles at det er meget mildere at sniffe hvis man blander sit 2C-X op med 9 dele sukker. Har ikke selv prøvet det(gider ikke sniffe mit 2C-B) men kender mange der har.

Forfatter:  Portuz [ 21 maj 2007 09:23 ]
Titel: 

Jeg kan godt se jeg nok bare skal igennem smerten og ubehagen.
Oralt er ikke den vilde succe ide jeg skal op på alt for mange mg og 9 dele sukker lyder ret vildt :)

Men tak for ordene

Forfatter:  Winta [ 21 maj 2007 10:14 ]
Titel: 

Jeg plejer at tage lidt keta først, så bedøver det tuden nok til at jeg ikke rigtigt kan mærke 2c-x'erne :)

Og som de andre siger er det forskelligt hvor meget man skal have, jeg er også vand til at jeg skal have meget mere af 2c-x'erne end vennerne skal :)

Forfatter:  Portuz [ 21 maj 2007 10:18 ]
Titel: 

jeg synes bare det er meget underligt, for jeg kan godt ende med 60mg 2c-b før der rammer mig, men jeg gider jo heller ikke fylde mig med alt for meget, det virker lidt vildt og jeg har efterhånden tage 2c-e mange gange men aldrig fået en virking, overhoved, men vil enormt gerne

Forfatter:  Bergthora [ 21 maj 2007 11:06 ]
Titel: 

Erowid.org beskriver 25 mg, som en heavy dose. Så hvis nu du holder dig til 35mg oralt skal du nok få virkning. Og jeg vil ikke ligefrem beskrive det, som alt alt for mange mg. Hvis nu du betaler 500kr for 10mg hos din lokale pusher kan jeg selvfølgelig godt se problemet, men jeg ved at man kunne få 500mg for under 500kr på nettet før det blev ulovligt i Danmark, har ikke checket om illegaliseringen har fjernet denne mulighed.

Forfatter:  Portuz [ 21 maj 2007 12:06 ]
Titel: 

det er jo ikke for sjov jeg skriver at det antal du siger ikke giver virkning, når jeg skriver 60 så er det fordi jeg taler sandt, og nu snakker du oralt, når jeg snakker gennem tuden, jeg har både drikket og og sniffet det, og de 2c'er virker bare ikke så godt i mindre doser på mig

Forfatter:  DR-D [ 21 maj 2007 12:15 ]
Titel: 

Mon ikke renheden på dine substanser i virkeligheden er problemet? 60mg uden virkning lyder meget underligt!

Mon ikke bare de er skamcuttet?

Forfatter:  Portuz [ 21 maj 2007 12:18 ]
Titel: 

det tror jeg faktisk også, for ja det lyder meget underligt, vi har også snakket en del om det, men vi kan jo ikke ligefrem teste det med noget andet... men så igen, jeg har set en masse venner trippe for vildt på kun 30 mg, vi tog alle det samme og intet skete med mig?

Forfatter:  Bergthora [ 21 maj 2007 13:12 ]
Titel: 

Lad mig udtrykke det sådan: Du har ikke taget 60mg 2c-e i næsen uden at få virkning, medmindre du har noget meget meget dårligt 2c-e :)

Forfatter:  Winta [ 21 maj 2007 15:11 ]
Titel: 

-Shiva- skrev:
jeg synes bare det er meget underligt, for jeg kan godt ende med 60mg 2c-b før der rammer mig, men jeg gider jo heller ikke fylde mig med alt for meget, det virker lidt vildt og jeg har efterhånden tage 2c-e mange gange men aldrig fået en virking, overhoved, men vil enormt gerne


Det syntes jeg ikke lyder usandsynligt, jeg har før været ude for at mine venner har fået fin effekt af 25 mg, og jeg næsten ingen effekt har fået af 50mg.. (oralt dog)

Forfatter:  DR-D [ 21 maj 2007 15:49 ]
Titel: 

Jeg holder nu stadig på utroligt cuttede stoffer... 50mg oralt 2c-b burde i meget høj grad være aktivt.

Forfatter:  Freakaling [ 21 maj 2007 15:54 ]
Titel: 

DR-D skrev:
Jeg holder nu stadig på utroligt cuttede stoffer...


Ja og en god placeboeffekt.

Forfatter:  Winta [ 21 maj 2007 17:00 ]
Titel: 

DR-D skrev:
Jeg holder nu stadig på utroligt cuttede stoffer... 50mg oralt 2c-b burde i meget høj grad være aktivt.


Well, jeg har tidligere haft taget af samme bunke og fået effekt, men går stærkt ud fra det skyldes tolleranc og ikke cutted ;) for det er godt nok mange der har haft fingre i det samme 2c-b og aldrig klaget ;)

men ok, 60mg 2c-b NASALT og 35mg 2c-e NASALT, burde edermame sparke igennem, selv med tollerenc :S

Forfatter:  Portuz [ 22 maj 2007 08:35 ]
Titel: 

60mg oralt og 30mg oralt, jeg snakker ikke nasalt, og der er med garanti ikke tolorance, da det ikke er muligt! som jeg også siger i starten var det 10mg 2c-e nasalt og ikke andet...

Forfatter:  Lilleso [ 22 maj 2007 12:55 ]
Titel: 

yeti skrev:
Det fortælles at det er meget mildere at sniffe hvis man blander sit 2C-X op med 9 dele sukker. Har ikke selv prøvet det(gider ikke sniffe mit 2C-B) men kender mange der har.


Tror godt man kunne blive lidt klistret oppe i næsen. Det sker ihvertfald med både druesukker og marengs har jeg ladet mig fortælle.

Forfatter:  Portuz [ 22 maj 2007 14:46 ]
Titel: 

hahaaha marengs, hvordan fanden i h det?

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/