Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

MDAT
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=4&t=32835
Side 1 af 1

Forfatter:  Jaaz [ 13 jun 2010 20:20 ]
Titel:  MDAT

Har lagt mærke til et nyt RC, som er begyndt at poppe frem på RC markedet på det seneste kaldet MDAT eller 6,7-Methylenedioxy-2-aminotetrali. Jeg har på ingen måde lyst til at indtage det, men den dirrende nysgerrighed i mig, får alligevel lyst til at høre om der er nogen som kender til dette stads? Hvad er det lige for noget?

EDIT:

Citat:
wikipedia.com

6,7-Methylenedioxy-2-aminotetralin (MDAT) is a drug developed in the 1990s by a team at Purdue University led by David E. Nichols.[1] It appears to act as a serotonin releasing agent based on rodent drug discrimination assays comparing it to MDMA, in which it fully substitutes for, and additionally lacks any kind of serotonergic neurotoxicity.[1] Hence, MDAT is a non-neurotoxic, putative entactogen in humans.

Nogen som føler for at uddybe dette? Så vidt jeg kan forstå er stoffet ikke neurotoxisk, men udover det er jeg lidt på bar bund..

:peace:

Forfatter:  Prometheus [ 13 jun 2010 20:45 ]
Titel:  Re: MDAT

Det er en analog af MDMA, og der er ikke umiddelbart nogen strukturelle ligheder med kendte neurotoksiske stoffer jeg kender til - men det kan altså stadig potentielt være noget grimt stads. Wikipedia-artiklen siger ikke så meget, jeg ser om jeg får taget mig sammen til at læse Nichols-artiklen en af dagene. Du kan finde en del oplevelser om stoffet på Drugs-forum. De fleste lader til at mene at der ikke er meget at hente i det stof.

Forfatter:  Jaaz [ 13 jun 2010 20:58 ]
Titel:  Re: MDAT

Har skimtet et par rapporter derinde og det lader heller ikke til at være det helt vilde. Skulle have en forholdsvis subtil effekt af hvad jeg har kunne forstå. Det lader slet ikke til at være noget i forhold til MDMA.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/