Ninja skrev:
Jeg er enig med Obama. Jeg vil også på det kraftigste fraråde dig at blande downers med hinanden (bl.a. benzodiazepiner, opiater/opioider og alkohol).
Metadon bliver jo som bekendt uddelt til narkomaner, bl.a for at undgå abstinenser, men også fordi at netop metadon laver en ''mur'' som andre opioder (f.eks. heroin) ikke kan trænge igennem. Derfor kan narkomanen ikke få noget ud af sit fix når han tager metadon.
Dog vil jeg lige fortælle at jeg har læst et par steder at ketogan kan bryde igennem metadonen, som et af de eneste opioider. (jeg fraråder nu stadig at blande downers)
Det kan jeg ikke få til at passe. Tænker du ikke på Subutex? Metadon er en normal, fuld agonist, og bør derfor ikke hæmme effekten af andre opioider. Subutex er blevet populært til vedligeholdelsesbehandling / afvænning, fordi det er en partiel agonist med høj affinitet som hæmmer receptoradgangen for fulde agonister som brugeren skulle indtage.