Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Syntetisk kokain?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=4&t=52072
Side 1 af 1

Forfatter:  hvadskaljeghedde69 [ 10 jul 2016 23:49 ]
Titel:  Syntetisk kokain?

Halløj derude!

Her det sidste stykke tid er der i mit område floreret noget, som jeg for første gang har hørt nu her, som er syntetisk kokain.

Det virker meget udbredt og kommer fra mange forskellige, der er uafhængige af hinanden.

Kendetegnet ved det, er at det kommer i en klump eller flere små og at det skinner helt vildt, som fishscale. Det er meget bløde klumper, man nemt kan mase med 2 fingre, men bliver derefter bare til mindre klumper. Det kræver ualmindelig lang tid at få det helt fint, hvilket jeg normalt aldrig finder et problem. Selvom det virker okay, er det stadig som om man ikke rigtig virkelig kan blive mere påvirket, når du når et vist punkt.

Dette punkt har jeg nemt passeret med andet kokain, der ikke blev solgt som syntetisk. Derudover virker det også til at der ikke er nogen rigtig nedtur på det, men bare sådan en middelmådig effekt, hvor du bagefter bare er frisk.

Er der nogen der har erfaringer/information om dette? Er selv rimelig hærdet bruger af stoffet, og har prøvet dette såkaldte syntetiske kokain flere gange, hvor jeg altid får den samme "meh" oplevelse.

Mvh

Forfatter:  Plejadestjerne [ 10 jul 2016 23:57 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Ville skyde på, at der er tale om 'synthacaine'. Hvad det reelt er, er et mysterium for alle, og i virkeligheden varierer det nok. Det er et salgsnavn for et 'kokain-lignende' stof hos diverse RC-vendors. Nogle steder er det beskrevet som en blanding af RC stimulanser.

Lidt gætværk på hvad synthacaine kunne være: http://the-tripreport.com/site/what-is-synthacaine/

Ville personligt holde mig fra det. Som du også har erfaret, er rusen ikke det værd.

Forfatter:  hvadskaljeghedde69 [ 11 jul 2016 00:06 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Ah, interessant. Det er noget mystisk noget, for ligegyldig hvem jeg har fået det af, er det nøjagtig det samme, udover variationen på størrelse af klumper, udelukkende afhængig af hvordan det er delt op.

Det giver i hvert fald ikke en særlig tilfredsstillende rus på nogen måde, så man bliver ved, streg efter streg, men kommer aldrig i nærheden af noget, som rigtig cola ville kunne gøre. Tak for svaret.

Forfatter:  nitrat [ 11 jul 2016 03:01 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Du burde alle købe og tage noget, du ikke ved hvad er. Hvis din dealer ikke kan fortælle dig hvad han sælger, bør du rende skrigende bort. Mere forsigtigt kan det ikke siges.

Forfatter:  Limpomaden [ 24 okt 2016 18:50 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Synes faktisk det lyder lidt hen af hexen. Sved det mere end normalt at sniffe?

Forfatter:  Buttkraken [ 24 okt 2016 21:31 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

https://www.reagent-tests.uk/
Køb dig et testkit, ellers vil du aldrig finde ud af, hvad det er. du kan få 10% rabat med koden "psychedeliadk"

Forfatter:  AlTeza [ 25 okt 2016 18:01 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Gud og hver mand kunne udvælge nogle aktive + inaktive materialer og presse dem til et ønsket tilsynekomst. Derefter kunne det færdige resultat døbes lige nøjagtig hvad der passer sælger. Lige såvel som produktet kunne være et produkt fra en RC forhandler, så kunne produktet være en sammensætning af efedrin, isopropylphenidat og mannitol homemade i Birgers udestue.

Autentisk syntetisk kokain vil aldrig blive tilgængeligt i detail salg. Forstår godt din nysgerrig på dette mysterie, men tror du ikke, at det er det forgyldte salgsnavn der farver din interesse?

Vær hilset!

Forfatter:  B-R [ 25 okt 2016 18:19 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Sådan lige fra hoften så kan man godt fremstille kokain syntetisk, men det er alt for dyrt sammenlignet med hvad det koster at smugle det fra syd Amerika, så det kommer aldrig til salg på gadeplan nogen steder.

Så skulle det være fordi man kan fremstille en analog som har samme virkning, men så meget er jeg ikke inde i kemi til at vide om det kan lade sig gøre.

Med andre ord, og som der allerede er blevet sagt, det er ikke syntetisk kokain, det kan tilgengæld være alt muligt andet som du ikke har en chance for at vide hvad er.

Forfatter:  SnowflakeX [ 26 okt 2016 04:54 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Syntetisk coke. Øv bøv.
Men alt det folk blander importeret coke med, feks acetone og lidokain, det ja bare nogle af midlerne der bruges... som du skriver, man har ikke en chance for at vide hvad det er.
Medmindre du bruger MANGE penge på ét g der alligevel er kommet hele rutinen igennem kan det stadig være sprøjtet/behandlet med kemiske stoffer...

Forfatter:  Buttkraken [ 26 okt 2016 08:25 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Har aldrig hørt om folk blandede deres coke op med acetone, det giver jo ingen mening? Man bruger jo acetone til RENSE sit coke. Udover det er lidokain da næsten det mest betryggende man kan finde i sit coke imo.

Forfatter:  SnowflakeX [ 04 nov 2016 08:25 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Ikke helt enig. Men hver sin overbevisning ::

Forfatter:  SnowflakeX [ 04 nov 2016 08:29 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Mener blot, hvis der skal acetone til at rense sin coke, hvad er der så i, i forvejen. Lidokain bedøver bare

Forfatter:  Koalabjørnen [ 04 nov 2016 17:04 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

SnowflakeX skrev:
Syntetisk coke. Øv bøv.
Men alt det folk blander importeret coke med, feks acetone og lidokain, det ja bare nogle af midlerne der bruges... som du skriver, man har ikke en chance for at vide hvad det er.
Medmindre du bruger MANGE penge på ét g der alligevel er kommet hele rutinen igennem kan det stadig være sprøjtet/behandlet med kemiske stoffer...



Kokain blandes ofte op blandes med Lidokain, dette er korrekt. Det er derimod ikke almindelig praksis at blande sit kokain op med acetone. Når acetone fordamper forsvinder noget i stil med 99,9998% af vægten, så det ville ikke give nogen mening at cutte op med Acetone. Og derudover vil dit kokain jo blive meget fugtigt.

Det skal ikke undre mig at der er en eller anden tosse der har tilsat acetone til sit kokain for at få det til at veje mere, et sted ude i verden :eyes: MEN det er ikke almindelig praksis.

Når man bruger Acetone i forbindelse med kokain, er der primært til at lave en acetonevask, altså for at fjerne urenheder.

Forfatter:  linø [ 27 apr 2017 00:16 ]
Titel:  Re: Syntetisk kokain?

Hvor du fra i landet. Vil høre pga jeg har oplevet magen til?

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/