Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Fremstilling af NaOH ved elektrolyse
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=80&t=46701
Side 1 af 1

Forfatter:  rubberlizard [ 14 nov 2013 21:17 ]
Titel:  Fremstilling af NaOH ved elektrolyse

En kammerat og jeg faldt lige i snak om hvad vi skal leve af efter den nært-forestående-zombie-apocalypse, og ud over at kunne producere sine egne rusmidler, (alkohol, svamp, hamp, tobak, osv) var sæbeproduktion åbenlys. Siden alle materialerne kan produceres her til lands. Dels planteolie/dyrefedt, dels NaOH gennem elektrolyse af salt, NaCl.

Så snakken gik lidt videre til at producere sin egen kaustik soda når forsyningerne løber ud. Og siden NaOH bruges i knark-synteser, mente jeg det var i orden at spørge herinde. Før nogen begynder så ved jeg godt at man kan købe NaOH alle steder, men er nysgerrig overfor videnskaben bag.

Så kommer vi til spørgsmålene:

Nogen der ved hvor længe elektrolysen skal kører for at al kloren er fordampet? Er der nogen regler for watt per gram NaCl?

Nogen der ved hvordan man renser salt fra fordampet saltvand?

Så vidt jeg kan se kan man producere kaliumhydroxid, KOH, ved hjælp af KCl, ved samme proces, vil energimængden der skal bruges her være tilsvarende til NaOH?

Vil det virke til at lave magnesiumhydroxid MgOH? Selvom jeg ikke lige kender nogen kilde til magnesiumklorid.

Forfatter:  blazR [ 14 nov 2013 22:02 ]
Titel:  Re: Fremstilling af NaOH ved elektrolyse

Kunne man ikke med fordel indsamle kloren? (:

Bliver NaCl ikke tilbage hvis man destillerer vand??

Forfatter:  Imp [ 14 nov 2013 22:19 ]
Titel:  Re: Fremstilling af NaOH ved elektrolyse

Der står lidt om det her:
http://electrochem.cwru.edu/encycl/art-b01-brine.htm

Forfatter:  rubberlizard [ 15 nov 2013 17:25 ]
Titel:  Re: Fremstilling af NaOH ved elektrolyse

Kunne man ikke med fordel indsamle kloren? (:

Bliver NaCl ikke tilbage hvis man destillerer vand??


Skulle da mene at man bare skulle boble kloren gennem vand hvis man vil gemme på den.

Jo, NaCl fra saltvand bliver tilbage hvis man destillerer, men desværre sammen med en masse urenheder.




Mange tak, vil læse op på det

Forfatter:  2tilbage [ 15 nov 2013 22:14 ]
Titel:  Re: Fremstilling af NaOH ved elektrolyse

Tror ikke du vil kunne lave Mg(OH)2 ved elektrolyse, da saltet ikke rigtigt er vandopløseligt. Så er det nok nemmere at få fat i MgCO3 og blande de med din nylavede NaOH-opløsning - så får du både Mg(OH)2 og Na2CO3 (Natriumcarbonat - soda).

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/