Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

politiet tager frosne blade som hash!
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=82&t=38636
Side 1 af 1

Forfatter:  Zh4d0w [ 18 okt 2011 18:53 ]
Titel:  politiet tager frosne blade som hash!

hey psy.

Her den 13. blev SWIM ransaget i hans lejlighed hvor politiet bland andet fandt en pose med blade fra planten. det var SWIM's fulde intention at bruge dem til en gødnings blanding.
men da nyheden kommer ud på nettet, står der lige pludselig 63 g hash? og SWIM blev også taget for en klump på 75 g.
SWIM havde ikke haft andet hash end de 75 g.

Mit spørgsmål er så.
-- hvordan kan politiet tage frosne blade i en pose og lave det til hash lige pludselig??
-- det rykker altså bøden op end hvis de skrev:"frosne blade" istedet for hash hvad det jo ikke var?


Zh4d0w

Forfatter:  Den Rolige [ 18 okt 2011 20:24 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

De kan ikke "bare" godtage hampblade som egentlig hash, og især ikke hvis det skulle være på omtalte 63g !
Nu ved jeg ikke hvordan proceduren er, men han må kunne "klage" eller hvad man kan sige, over bladende. Hvis han vil stå inde for de 75g der blev fundet, så burde der ikke være noget problem i at få frafaldt anklagen omkring bladende, da de ikke har nogen form for værdi på det "sorte marked" og ikke kan bruge til andet end gødning eller affald.

Jeg syntes det er absurd!

Forfatter:  starwarsfan1234 [ 18 okt 2011 20:24 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

jeg er ikke helt med, fik han bøde for 63g men han havde 75g?

Forfatter:  Ubrugtnavn [ 18 okt 2011 20:29 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Han havde en klump på 75g, og blev taget for 63g oveni, som egentlig bare var planterester. :)

Forfatter:  starwarsfan1234 [ 18 okt 2011 20:32 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

ja okay, de giver så langt mere mening... det er selvfølgelig stadig lidt noget lort :peace:

Forfatter:  Zh4d0w [ 19 okt 2011 12:07 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Der må da være en eller anden måde at gøre noget ved det. for det første var det slet ikke alle bladende i SWIM's pose som var cannabis men også andre plantedele.
De har jo egentlig lavet noget bedrageri ved at sige det er noget det ikke er??

og SWIM erkendte at de 75g var hans med det samme og sagde sig ikke imod dem eller "glemte" hvor der lå lidt eller noget han var totalt ærlig.
Der er ikke nogle her inde der kender til en måde at få dem ned med nakken? da SWIM slet ikke kan forstå hvordan det kan lade sig gøre.
og under ransagningen forhørte SWIM sig også omkring at få det sendt ind til rets-kemisk, men det kostede 5000 kr. fra SWIM's lomme.


Zh4d0w

Forfatter:  Dr. Phibes [ 19 okt 2011 12:20 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Lovgivningen er således, at alle overjordiske dele af planten er ulovlige. Men din sag er selvfølgelig spøjs i lyset af, at politiet vejer planterne ved konfiskeringer og derefter bruges en omregningsfaktor til at bestemme det rygbare udbytte. Der slår man altså ikke ned på alt plantematerialet.

Forfatter:  Zh4d0w [ 19 okt 2011 12:28 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Kunne SWIM i princippet kræve erstatning ??

Forfatter:  Frugthat [ 19 okt 2011 13:07 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Skriv nu bare 'jeg' i stedet for, du narrer ingen alligevel..

Men du skulle næsten høre en advokat ad, om du har en sag, eller kan droppe det, da, som Phibes siger, alle plantedele er ulovlige fra Cannabis..

Forfatter:  Morten på 14 [ 19 okt 2011 16:30 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Hvor mange af de 63gram planterester vil du skyde var cannabis? Hvis det ikke er særligt mange, lyder det som om det godt ville kunne betale sig at gå rettens gang, for at få politiet til at bevise at det rent faktisk var cannabisblade de beslaglagde.

Men prøv først at ring til politiet, og fortæl dem situationen som det er, at du tror at de har lavet en fejl. Det burde være muligt at få dem til at erkende at de har begået en fejl, uden at det kører hele vejen til retssalene.

Edit: Lyder som om jeg har misforstået situationen... hvis det har været cannabisblade du har haft liggende, så er der nok intet at gøre.

Forfatter:  Zh4d0w [ 19 okt 2011 20:05 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Så burde det blive taget som pot og ikke Hash?

Forfatter:  IllegalStateOfMind [ 24 okt 2011 06:41 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Zh4d0w skrev:
-- hvordan kan politiet tage frosne blade i en pose og lave det til hash lige pludselig??


Fordi de er politi, desværre. Har flere venner der er blevet røvpulet på denne måde. Kan kun anbefale dig at holde kæft og anskaffe dig en advokat, eller bare betale en eventuel bøde...

Forfatter:  Zh4d0w [ 24 okt 2011 11:41 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

humorcide skrev:
Fordi de er politi, desværre. Har flere venner der er blevet røvpulet på denne måde. Kan kun anbefale dig at holde kæft og anskaffe dig en advokat, eller bare betale en eventuel bøde...


Havde jeg også tænkt mig men det er stadig korrupt sys jeg :/

Forfatter:  buyukulak [ 24 okt 2011 14:29 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

forstår ikke rigtig hvorfor du vil klage. er bøden ikke det samme om du så har 75gr juu eller 60gr planterester oveni

Forfatter:  Zh4d0w [ 24 okt 2011 15:25 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Nej jeg vil gerne tage bøden for det hele men Hash giver mere end Pot eller bare "plante dele"

Forfatter:  Obama [ 24 okt 2011 20:33 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Hvor læser du det henne?
Alle dele fra en cannabisplante er ulovlig. Det jeg vil bekymre mig om, var hvis sagen handlede om eget forbrug, eller til salg.

Forfatter:  Herminator [ 24 okt 2011 22:45 ]
Titel:  Re: politiet tager frosne blade som hash!

Jeg har prøvet noget ligene fornyeligt, var fuld og dum og gik ind på en festplads hvor der var visitation og havde selvfølgeligt glemt alt om det der lå i lommen.
Nå men jeg havde en pose med lidt dårligt pot og tobak fra en hel ristet smøg, de har ikke nogen vægt der hvor jeg bliver udspurgt osv. politimanden spørger mig så om hvor meget der er, hvortil jeg svare ca 1 gram hvilket jeg ikke aner noget om eftersom jeg aldrig vejer noget som helst. Men det ender så med at jeg skriver under på at jeg er i besiddelse af "ca. 1 gram pot-mix".
Da jeg så endelig får min bøde, står der at jeg var i besiddelse af "1.06 gram hash-mix" og der var ikke et eneste milligram hash i det mix.
Nu ved jeg ikke hvad tobakken fra en smøg vejer, men jeg ved i i hvert fald, at der ikke har været meget pot der i...
Nok om det, jeg har hør at de ikke kan ændre en sigtelse når de først har oprette den og sådan som jeg kan gennemskue er det hash besiddelse jeg er sigtet for, men jeg har ikke være i besiddelse af hash? Jeg har dog betalt bøden da jeg hader at have sådan noget liggende, men er der over hovedet noget jeg kan gøre, bøden er jo trods alt den samme for hash og pot i den omfang og jeg har jo skrevet under på at jeg var i besiddelse at pot?

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/