Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Beneficerede advokater
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=82&t=41177
Side 1 af 1

Forfatter:  Frina [ 24 jun 2012 18:35 ]
Titel:  Beneficerede advokater

Min kæreste er blevet varetægtsfængslet i 4 uger, siden i onsdags, :( (efter at politiet har fundet ca ?50 g? amfetamin i vores fryser) har haft kort telefon kontakt under overvågning af en betjent med ham 2 gange, højst 1 min af gangen. Anden gang vi talte sammen nåede han at fortælle han havde snakket med en advokat men han mente han var (efter hans ord) en idiot. Det kan jeg jo ikke gøre så meget ved, andet end at håbe på den næste virker lidt mere som om han rent faktisk vil hjælpe ham, det er så her i kommer ind i billedet. Vi bor i Åbenrå kommune i Sønderjylland, jeg vil gerne vide om det er nogen der har gode erfaringer med en eller flere advokater i omegnen? Han er ikke tidligere straffet og det er første gang han bliver taget med amfetamin. Jeg sidder jo herude og er vildt nervøs for hvor meget straf han får, og vil jo gerne have han får den bedste advokat af dem der er at vælge imellem af beneficerede advokater, altså beskikkede forsvarer.
Jeg har stadig intet indblik i sagen overhovedet, og har ikke fået at vide hvor meget der præcis blev fundet og vil jo så bare gerne give ham nogle navne på en som kan hjælpe så godt som muligt.

Håber virkelig at der er nogle der har gode erfaringer med en advokat som vil hjælpe.

På forhånd TAK!

Forfatter:  Diverse [ 24 jun 2012 23:25 ]
Titel:  Re: Beneficerede advokater

Kan du ikk prøve at google advokater i dit område, hvis der ikk er nogen herinde der ved noget eller kender nogen... Syns ihvetfald også du skal tænke på dig selv, dét kan jo være politiet vil ha dig i snak, hvis de ikk får din kæreste i snak..

Forfatter:  Alt Ædende Ateist [ 24 jun 2012 23:43 ]
Titel:  Re: Beneficerede advokater

Sidder han virkelig stadig i varetægt efter 4 uger? Sikker på det kun var 50 g?

Forfatter:  Frina [ 25 jun 2012 19:18 ]
Titel:  Re: Beneficerede advokater

Han har kun siddet 5 dage af de 4 uger. Der står i 4 uger siden i onsdags.
Jeg har intet med sagen at gøre, da jeg ikke vidste det lå der, og det indrømmede han.
Har også været til afhøring, men de kunne ikke bruge min viden til noget..
Må selv igang med at se hvad jeg kan finde ud af om de forskellige advokater.

Ellers tusinde tak for svar begge to.

Forfatter:  йети [ 26 jun 2012 12:19 ]
Titel:  Re: Beneficerede advokater

Husk at din kæreste ikke skal udtale sig til politiet, det kommer der ikke noget godt ud af. Bedste strategi er altid at undlade at udtale sig. Det er sådan rockerne gør, og selvom man kan kritisere dem for meget, så ved de præcis hvordan man håndterer politiet.

4 uger i varetægt for 50 gram lyder også af meget. Hvis tallet stemmer, så bør han efter min bedste overbevisning anke fængslingen.

Jeg kan desværre ikke hjælpe dig med advokater i Sønderjylland, men jeg ønsker dig alt det bedste.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/