Gade: Ingen dansk kamp mod opium
Offentliggjort 22.10.07 kl. 10:21
FN-leder kalder til kamp mod opium i Afghanistan, men danske soldater skal ikke brænde valmuemarker og narkolaboratorier af, siger forsvarsministeren.
Kampen mod opiumsdyrkning i Afghanistan skal løftes af verdenssamfundet og ikke af de danske soldater i Helmand-provinsen, hvor opiumsvalmuerne gror tæt.
Det mener forsvarsminister Søren Gade (V), der efterlyser massiv økonomisk støtte, hvis man vil dyrkningen af opium til livs.
- Det løser intet at gå og brænde marker af og sprænge fabrikker i luften, hvis der ikke er noget andet, de her stakkels folk kan leve af. Derfor kræver det en massiv økonomisk indsats at få problemet løst, og pengene må så komme fra FN eller EU, siger han.
Lederen af FN´s overvågning af narkoproduktionen i Afghanistan, Hakan Demirbüken, efterlyser fredag over for dagbladet Politiken en større indsats fra NATO-styrkerne i landet, men Søren Gade er uenig i de store krav til soldaterne.
- Det er som om, at aben sidder alene på vores skulder, fordi vi er til stede i de områder, hvor narkoen produceres. Det kan ikke være meningen, og jeg synes godt, man kan kræve et større engagement af både EU og FN, når det her skal løses, siger han.
Ritzau
http://jp.dk/indland/article1138103.ece