BT - 17. juni 2004 kl. 00:30
Politimand dømt for narko-hæleri
Af SØREN LARSEN
Her forlader den 53-årige kriminalassistent Henning Peder Pedersen, sammen med sin kæreste, kriminalretten i Taastrup. Han fik tre års fængsel for at hvidvaske myrdet stedsøns hash-formue
Retten fandt det bevist, at Henning Pedersen som stråmand havde deltaget i hvidvaskning af sin stedsøns narko-fortjenester ved at investere omkring 1,5 mio. kr. i en grillbar, fast ejendom, hvorfra der blev drevet bilforretning, og en café i Vallensbæk.
Retten fandt det også bevist, at kriminalassistenten sammen med stedsønnen havde forfalsket en ægte tysk dom sådan, at den fremtrådte, som om nogen var blevet taget af politiet med 400 kilo hash. Formålet var at snyde leverandøren af hashen ved at »dokumentere«, at stofferne var taget af politiet.
Ubesvarede spørgsmål
På trods af den klokkeklare dom sidder man hos kriminalassistentens tidligere kolleger i Glostrup Kriminalpoliti imidlertid tilbage med mange ubesvarede spørgsmål.
»Aldrig har en politimand skuffet mig så meget,« siger en politichef fra politikredsen.
Forsynede Henning P. Pedersen, eller HP, som han kaldtes, sin stedsøn og andre kriminelle med fortrolige politioplysninger?
Nære forbindelser
Advarede han kriminelle, som politiet var på sporet af? Spørgsmålene trænger sig på, fordi forløbet af retssagen har vist, at Henning Pedersen havde endog meget nære forbindelser til flere forskellige kriminelle kredse.
Men Pedersen er ikke dømt for det, han fik sin fængselsdom udelukkende for hæleri.
Med penge, som retten mente stammede fra hash- og cigaretsmugling, og måske andre stoffer, der af den dømte kriminalmand blev investeret og vasket hvide via indkøb af en grillbar, en ejendom og en mondæn café, den nu lukkede Café l'Éurope i Vallensbæk.
Da dommen på de tre års ubetinget fængsel faldt i retten i Taastrup i går klokken 14, var det en iskold og bister politimand, der iklædt lysebrun fløjlsjakke sad på anklagebænken med foldede hænder.
Den dømte fortrak ikke en mine, da dommen faldt, mens hans kæreste på tilhørerpladsen var synligt berørt af udsigten til afsoningen af frihedsstraffen. Politifolk er nemlig ikke populære i landets fængsler.
I dommen er der lagt vægt på, at hæleriet var på et stort beløb, begået over en længere periode og tilsløret og tilrettelagt, så det var vanskeligt at opdage. Retten mente også at Henning Pedersen vidste, at de penge, han jonglerede med, stammede fra kriminalitet.
Henning P. Pedersen har været tjenstgørende i politiet siden 1977, først i ordenspolitiet og senere i kriminalpolitiet i Glostrup, hvor han deltog i efterforskningen af flere såkaldt »tunge sager«.
Cigaretsmugling
Det var drabet på hans stedsøn Sandin Friis Pedersen 4. april 2002 i Ishøj, der førte til afsløringen af den nu dømte kriminalmand. Stedsønnen Sandin Friis Pedersen var idømt et år og ni måneders fængsel for omfattende cigaretsmugling fra 1997 til 1998.
Taastrup Ret lagde i går til grund for dommen til Henning Pedersen, at stedsønnen efter sin løsladelse i sommeren 1999 var fortsat med smugling af hash og havde betydelige indtægter fra denne kriminalitet.
Sandin Friis Pedersen væltede sig i penge, men havde ingen legale job og kunne ikke eje fast ejendom, da han skyldte ToldSkat ni mio. kr. i efterbetaling af told og afgifter fra sin gamle smuglersag.
Nødvendigt hæleri
I dommen hedder det også, at stedfarens hæleri var nødvendigt, for at den myrdede Sandin Friis Pedersen, der boede i Spanien, kunne drage nytte af sine kriminelle indtægter.
Sandin Friis Pedersen blev skudt ned af en tysk kok, der i stor stil købte hash af ham og solgte det videre, bl.a. på Christiania. Kokken fik sidste sommer 13 års fængsel for drabet.
Drabet fik Statsadvokaturen til at kigge nærmere på Henning Peder Pedersens forhold til sin stedsøn og især deres fælles økonomiske transaktioner.
Et revisionsfirma analyserede politimandens økonomi, og det afslørede et graverende misforhold mellem indtægter og udgifter, også selv om politimanden ved siden af politijobbet drev en videokiosk.
Nægter sig skyldig
Den dømte har hele tiden nægtet sig skyldig i alle anklager, men har under retssagens forløb flere gange skiftet forklaring om, hvor pengene i hans omfattende køb og salgs-virksomhed stammede fra, bl.a. fra sorte penge under bordet efter salg af hans videokiosk.
18. september sidste år blev han anholdt og varetægtsfængslet og var bag tremmer, da retssagen indledtes i februar i år, men under retssagen er han blevet sat på fri fod igen og afventer nu ankesagen i Østre Landsret.
sln@bt.dk http://www.bt.dk/krimi/artikel:aid=285178/