Citat:
Joints ikke så farlige som cigaretter
Amerikansk forsker: Det er mindre farligt at ryge en marihuana-joint end en almindelige cigaret
/ritzau/Reuters - 19:41 - 26. okt. 2005
Selv om røg fra både marihuana og tobak er fyldt med kræftfremkaldende kemikalier, synes andre egenskaber i marihuanaen at forhindre røgen i at fremme udviklingen af kræft, fremgår det af nye undersøgelser.
Forklaringen ligger i de ofte modsatrettede virkninger af på den ene side nikotinet i tobakken og på den anden side THC, den aktive ingrediens i marihuanaen, siger dr. Robert Melamede fra University of Colorado i Colorado Springs.
Han fremlægger de videnskabelige beviser for dette i det seneste nummer af lægetidsskriftet Harm Reduction Journal.
Mens nikotin har flere egenskaber, der fremmer lunge- og andre former for kræft, virker THC på måder, der modarbejder de kræftfremkaldende kemikalier i røgen fra marihuana, siger dr. Melamede til det britiske nyhedsbureau Reuters.
Husk at poste artiklen du linker til når du poster i medieforummet, obey da rules!