Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Narko skader dig ikke
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=18719
Side 1 af 1

Forfatter:  dopemax [ 14 maj 2007 09:40 ]
Titel:  Narko skader dig ikke

http://epn.dk/loungen/article938116.ece Ja jeg ved godt at det ikke ligefrem omhandler narko, men overvej lige at narkotika ikke står på listen over de 10 veje til hurtigere død ;)

Rettelse: "1) Drop søvnen" gælder vel også nedturspulver(amf) :)

Forfatter:  rootmood [ 14 maj 2007 09:49 ]
Titel: 

det må så betyde at alkohol er farligere end narko.

Citat:
6) Drik igennem

Undersøgelser har vist, at jævnlig indtagelse af små mængder vin kan være godt for helbredet. Men hvis du er ude på at smadre dig selv, må du overgå statens begrænsninger på max. 14 eller 21 genstande om ugen. Udover at blive alkoholiker kan for meget sprut forårsage leverskader og diabetes. I 2004 døde over 2.500 danskere som følge af alkoholindtagelse.

Forfatter:  Skinny Sweaty Man [ 17 maj 2007 18:02 ]
Titel: 

Come on dompapmin, du kan sgudda ikke konkludere ud fra en - i øvrigt ikke særlig videnskabelig artikel - at narko ikke skader, bare fordi det ikke er med i top10!!!!

Og hvad sker der for epn.dk - de har vendt rækkefølgen i "farligheden" om, så det ser ud som om det farligste er ikke at få sin søvn, og rygning ligger nede som nr. 9! Hvis man kigger på livescience.coms artikel er det tydeligt at se, at det er rygning og dårlige madvaner der er det mest skadelige.

Forfatter:  dopemax [ 17 maj 2007 18:08 ]
Titel: 

Kopfka Phutzki skrev:
Come on dompapmin, du kan sgudda ikke konkludere ud fra en - i øvrigt ikke særlig videnskabelig artikel - at narko ikke skader, bare fordi det ikke er med i top10!!!!


Come on domKopfka Phutzki, det var jo bare ment som et humoristisk indslag, intet seriøst så chill nu lige :) :roll:

Forfatter:  Skinny Sweaty Man [ 17 maj 2007 18:24 ]
Titel: 

haha godt ord igen, men seriøst - hvis det er bare er spass så brug da fuckforummet

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/