Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 30 jun 2025 06:35

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 11 okt 2007 17:15 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 aug 2006 13:54
Indlæg: 1816
Geografisk sted: Fælledparken :P
Afvænning - På et laboratorium på Københavns Universitet er en ung dansk forsker ved at finde et vidundermiddel mod kokainmisbrug – et stof, forskere har kæmpet for at finde i årevis

Kokain er et af de mest vanedannende stoffer, der findes. Og det bliver i stigende grad misbrugt i den vestlige verden.

Nu har humanbiolog Claus Løland og hans kolleger fra Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet sammen med et hold fra USA fundet et vidundermiddel, der ser ud til at fjerne virkningen af kokain og hjælpe folk ud af misbrug.

»Sådan et stof har kæmpestore potentialer. Folk kalder kokain for det guddommelige stof, fordi man får det så fuldstændigt vidunderligt af det. For mange mennesker er det mere psykisk vanedannende end heroin, og det er ekstremt invaliderende for folks liv,« siger psykiater og misbrugskonsulent Henrik Rindom fra Hvidovre Hospital.

Viden om depression

I dag findes der ikke nogen medicinsk behandling af kokainmisbrug, som der gør for eksempelvis heroin og alkoholmisbrug. Claus Løland har i studiet testet stoffet benztropin, som rammer de samme steder i hjernen som kokain, men som ikke selv giver nogen rusfølelse eller afhængighedstrang.

Og hvis man indtager stoffet og derefter sniffer kokain, får man ikke noget ud af kokainen.

Mens Claus Løland har testet stoffet på abeceller, har amerikanske kolleger testet benztropin på levende rotter. Forskernes opklaring af, hvordan benztropin virker på dopaminfrigivelsen i hjernen, kan måske også bruges til udviklingen af en afholdenhedspille mod amfetamin, der virker på samme måde i hjernen.

Forskningen kan også bidrage til meget mere viden om sygdomme som depression, Parkinsons og DAMP, hvor dopamin også er en af hovedingredienserne.

»Det villle virkelig være fantastisk, hvis sådan en pille kunne blive udviklet. Det særligt problematiske ved kokain er, at misbruget gennemsyrer alle samfundslag. Du ser alle fra direktører, smarte reklamefolk, folkeskolelærer til den mest usle narkoman tage det, og det er meget invaliderende for et liv. Du får ingen rysteture og diarré som abstinenser for andre stoffer, men du får en hjerne, der bilder dig ind, at det er livsnødvendigt at få stoffet, og som sætter alt til side for det,« siger Henrik Rindom,

Kokainproblem vokser

Kokain er det eneste stof, hvor forbruget er steget de senere år.

»Det er det eneste narkotikum, der bliver importeret i stigende grad. Kokain er blevet mere synligt og har et ry for at være trendy. Det er også blevet meget bil

ligere i forhold til tidligere. Det er et stort problem,« siger Oscar Brandt Lassen, chef for afdelingen for organiseret kriminalitet ved Københavns Politi.

Claus Løland ved ikke, hvor mange år der går, før pillen muligvis er på markedet, for det afhænger af, hvor mange penge der bliver satset på at kunne teste det videre på mennesker.

Sakset fra Avisen.dk


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 11 okt 2007 17:29 
Offline
Methylon Connoisseur

Tilmeldt: 20 jan 2006 21:23
Indlæg: 1079
Geografisk sted: Roskilde
Det lyder da egentligt fornuftigt nok, lyder mest som om det er de psykiske veer, i og med man ikke får noget ud af det længere? Hvad med fysiske?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 11 okt 2007 17:57 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 mar 2006 20:21
Indlæg: 912
Okay, det havde jeg godt nok ikke regnet med.. :?

Men det er da en fantastisk opfindelse hvis det viser sig at være det vidundermiddel som de påstår, så længe det bliver brugt rigtigt!! For som det ser ud lige pt. i dagens danmark er der da ingen i det offentlige der kender forskel på brug og misbrug.. :o

_________________
http://Lucipher.dk/


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 11 okt 2007 23:08 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 jun 2002 01:01
Indlæg: 1079
Geografisk sted: Laniakea Supercluster & The Surrounding Area
synes de ha snakket om det her længe.. så en artikel om det for snart et års tid siden.. men det må betyde at de er ved at ha den ordenligt fungerende...

det blir vel kun brugt mod folk der blir dømt til behandling og folk som selv melder sig på misbrugs centre :)

_________________
http://www.soundcloud.com/confusionintrusion


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 13 okt 2007 19:42 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 22 okt 2005 17:10
Indlæg: 60
ConfusioN skrev:
det blir vel kun brugt mod folk der blir dømt til behandling og folk som selv melder sig på misbrugs centre :)


Nej det bliver tilsat drikkevandet uden befolkningens viden... ;)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 5 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 13 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team