Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Vaccine mod kokain?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=22741
Side 1 af 1

Forfatter:  Djohn Djohnson [ 03 jan 2008 04:04 ]
Titel:  Vaccine mod kokain?

http://www.chron.com/disp/story.mpl/chr ... 14706.html

Forfatter:  Khazim [ 03 jan 2008 15:43 ]
Titel: 

Det er er sådan set en forholdsvis god idé, men er jeg den eneste der ser et problem i at man bare bliver imun? burde der ikke komme nogle hæftige bivirkninger, såsom antabus ift. alkohol? Dette ville i hvert fald forhindre misbrugeren i at overdosere kokain for at prøve at få en virkning.

Forfatter:  Xpert [ 03 jan 2008 15:59 ]
Titel: 

Det har vel også en vis indvirkning på forbruget når et pulver med kilopris omkring 500.000kr slet ikke virker ligemeget hvor meget man tager? :)

Forfatter:  Khazim [ 03 jan 2008 22:10 ]
Titel: 

Xpert skrev:
Det har vel også en vis indvirkning på forbruget når et pulver med kilopris omkring 500.000kr slet ikke virker ligemeget hvor meget man tager? :)


Det forstår jeg nok, men lad os tage et eksempel.

Du (man) er afhængig af kokain, du skal simpelthen have det for at fungere, du bliver nødt til at have følelsen igen, før du bliver glad/tilpas. Du finder ud af at de første par streger ikke virker, hvad gør du så? lægger du sedlen fra dig og tænker: "nå, det var så det, jeg må hellere stoppe" eller fortsætter du med at sniffe til at du får den ønskede virkning? hvor lang tid vil du fortsætte? til en eventuel overdosis?

jeg mener, du behøver ikke et kilo for at overdosere... det indtræffer væsentligt før - og folk der er afhængige, har en tendens til at have relativt meget ligge, eller i hvert fald kunne skaffe meget.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/