Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Mænd sigtes for at smugle 80 kilo amfetamin
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=83&t=32061
Side 1 af 1

Forfatter:  Haremis [ 08 apr 2010 09:33 ]
Titel:  Mænd sigtes for at smugle 80 kilo amfetamin

Politiets efterforskning af et drab ved Christiania i København har ført til afsløringen af stor narkosag.

Tre mænd er blevet sigtet for at have indsmuglet ikke mindre end 80 kilo amfetamin fra Holland til Danmark. Transporterne skal være foregået i tiden fra oktober sidste år.

Desuden sigtes yderligere en mand, der er taxichauffør, for at have afleveret en sportstaske med 20 kilo amfetamin.

20 kilo speed i sportstaske
Netop 20 kilo var fangsten, da betjente fra Københavns Politis bandeenhed slog til mod en bolig i Ølstykke.

Blandt de tre førstnævnte er en hollandsk statsborger med irakisk baggrund, og han og de to andre er blevet fængslet i 27 dage efter et lukket grundlovsforhør onsdag i Dommervagten.

Taxichaufføren er blevet fængslet i 13 dage i isolation.

Politiet anholdt også hollænderens kæreste på 27 år, men hun undgår indespærring. Hun blev løsladt.

Drab førte politiet på sporet
Sagen er vokset frem i forbindelse med politiets forsøg på at opklare baggrunden for drabet på Ahmad Jamali sidste sommer i Christiania.

Han blev skudt tre gange i nakken, og et medlem af Hells Angels sidder fængslet i sagen.

Motivet til forbrydelsen skal ifølge politiet findes i narkohandel, og derefter er efterforskningen fortsat i dén retning, oplyser vicepolitiinspektør Henrik Svindt.


http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/krimin ... m?rss=true

Forfatter:  DrK [ 09 apr 2010 20:33 ]
Titel:  Re: Mænd sigtes for at smugle 80 kilo amfetamin

Well...hvad kan man sige? Legaliser lortet! Stor fangst? Selvfølgelig vil det påvirke markedet en smule, men sådan generelt er der vel tale om en mindre mængde set i forhold til, hvad der sælges og købes alene i Danmark.

Forfatter:  TATP [ 11 apr 2010 15:04 ]
Titel:  Re: Mænd sigtes for at smugle 80 kilo amfetamin

80 kg - det er vel omkring 14 dages forbrug

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/